Automobiliai pratinami prie kavos

03/15/10 12:32

coffee car

Kai benzino ir dyzelino kainos pasieks naujas aukštumas į savo automobilius galėsime pilti kavą. Apie vandeniu varomus automobilius jau pasakojau. Taip pat pasakojau ir apie malkomis kūrenamus limuzinus, traktorius bei sunkvežimius. Dabar siūlau susipažinti su automobiliais, kurie sriuobia kavą taip, kaip Vilniaus senjorai sriuobė ją sostinės kavinėse prieš keletą metų. Tai – Carpuccino automobilis.

BBC laidos Bang goes the theory komanda sukonstravo automobilį-kavinuką ir pademonstravo jį kovo 11 dieną Mančesteryje vykusioje Big Bang Fair jaunųjų inžinierių bei mokslininkų mugėje. Savo eksperimentui britai pasirinko seną 1988 m. laidos vokišką Volkswagen Scirocco automobilį, kurį įsigijo maždaug už 1500 litų. Tokiam keturračiui kofemanui 100 kilometrų atstumui įveikti prireikia net 3500 puodelių kavos.

.

DeLorean time machine

DeLorean time machine

Volkswagen Scirocco konstruktoriai pasirinko ne atsitiktinai. Jis panašus į DeLorean automobilio modelį, kurį filmo „Atgal į ateitį“ herojus daktaras Braunas buvo perdaręs į laiko mašiną ir antroje filmo dalyje, pakliuvęs į XXI amžių sukonstravo jame Mr.Fusion reaktorių, maitinamą šiukšlėmis ir maisto atliekomis..


Carpuccino konstrukcija: 1 – gazifikatorius, 2 – radijatorius, 3 – filtrai, 4 – dujotiekis

Carpuccino konstrukcija: 1 – gazifikatorius, 2 – radiatorius, 3 – filtras, 4 – dujotiekis

Carpuccino automobilyje sumontuotas reaktorius yra paprasčiausias gazifikatorius. Jo konstrukcija panaši medžio dujas naudojančių automobilių sistemą. Kavos masė tiekiama į uždarą balioną ir čia pakaitinama iki 700 laipsnių. Tokioje temperatūroje kava virsta vandeniliu ir anglies monoksidu. Dujos patiekiamos į ant stogo sumontuotą radiatorių, kur ataušta ir vėliau keliauja atgal į bagažinę. Čia dvigubame ciklono ir korėtame filtre yra išvalomos dervų ir kietųjų dalelių. Toliau dujos keliauja dūmkanaliu iki variklio ir čia pakliūna į vidaus degimo variklio cilindrus.

Britai skelbia, kad 337 kilometrų kelionei iš Mančesterio iki Londono Carpuccino reikia mažiausiai 11760 kavos puodelių arba 70 kilogramų maltų kavos pupelių. Galite patys suskaičiuoti kiek tokia kelionė kainuotų, jei kavą pirktumėte prekybos centre. Tačiau šio eksperimento autoriams į pagalbą atėjo Costa Coffe kavinių tinklas. Jis pasiūlė Carpuccino komandai kavos atliekas, o tokių atliekų kavinių tinkle – tonos. Na, ir kuo gi ne alternatyvioji energetika?

coffee-grounds-car

Carpuccino pilotams daugiau nepatogumo ir rūpesčio sukėlė ne degalų kaina, bet degalų atsargos kurias galima gabentis kartu su savimi. Į VW Scirocco automobilį tilpo kavos vos 50-70-iai kilometrų. Tiek nuvažiavus reikia dairytis naujos degalinės. Tiksliau – kavinės. Dar vieną rūpestį kelia greitai užsiteršiantys filtrai. Juos reikia valyti kas 90-imt kilometrų. Maksimalus Carpuccino greitis – 96 kilometrai per valandą, o kreiserinis greitis – 35 km per val.

Idėja gal ir nepraktiška, bet linksma bei pamokanti. O mūsų sąlygomis Lietuvoje, ypač Dzūkijoje galėtų atsirasti ir grybais varomų automobilių. Montana State University mokslininkas Gary Strobel aptiko, kad kai kurie grybai gali generuoti dyzelino gamyboje tinkamas medžiagas. Apie tokius grybus galite sužinoti: ČIA.

Kava varomas sunkvežimis

Kava varomas sunkvežimis


Apie kitus kava varomų automobilių konstruktorius skaitykite Gas2 tinklapyje.

coffee-grounds-carr  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos