Bankų sektorius vėl ant bangos

10/2/09 23:27

kortele

Bankininkai, atrodo, ir vėl gali neblogai pasipelnyti. Kaip rašo švedų verslo dienraščio Dagens Industri analitikas Mattias Mauritzon, bankininkams gali pasipilti pinigų lietus, jei ekonomika atsigaus, kaip yra tikimasi. Anot jo, tuomet bankai turės perteklinį nuosavą kapitalą, kurį, gal būt, skirs nemenkiems dividendams.

Šiuo metu švedų bankai yra sukaupę solidžias atsargas, kuriomis padengtų netikėtus nuostolius. Pagal įstatymą kapitalo dalis balanse (Tier 1) turi siekti 4 procentus, o dabar šis rodiklis Švedijos finansiniame sektoriuje siekia 11 proc. Didžiausias atsargas čia yra sukaupęs Swedbank (net 13,6 proc.).

Tier 1 rodiklis prastėja, jei bankas turi nuostolių. Tokius nuostolius dabar srebia Swedbank. O SEB bankui Tier 1 nemažėja, nors ir šis bankas turi nuostolių goodwill aktyvų eilutėje (tai nemažina Tier rodiklio).

Dagens Industri analitikas pastebi, kad artimiausiais metais, kai bankai išbris iš nuostolių, jų kapitalai taps pertekliniais. Jis net suskaičiavo, kad tai bus maždaug 100 milijardų SEK (apie 33,7 mlrd. litų). Tokiu būdu Nordea ir SEB bankai gali išmokėti dividendų po 11 SEK akcijai, Handelsbanken – 22 kronas, o Swedbank – 19 kronų akcijai. Bankai gali mokėti arba dividendus arba atgal supirkinėti savo akcijas.

Yra tik keli pavojai, kelios silpnos vietos. Visų pirma, tai – Baltijos šalys. Jei ten bus devalvuotos nacionalinės valiutos, tai švedų bankai patirs rimtų nuostolių. Kitas dalykas – gali būti sugriežtinti reikalavimai bankams ir jų atsargoms. Tačiau kol kas tokių signalų dar negirdėti.

Stress-testas palankus bankininkams

Palankių signalų bankiniam sektoriui šiandien pažėrė ir verslo dienraščių lyderis Financial times . Anot dienraščio didžiausios Europos bankinės grupės išlaikė stress-testą ir parodė, kad gali išlikti stabilūs, net jei ekonominė krizė gilės, o situacija pasisuks pagal blogiausią scenarijų.

Tokios žinios tikėtina stumtels bankinio sektoriaus akcijas biržose aukštyn. Juolab, kad bankai vis dar gauna tą paramą, kuri buvo jiems numatyta. Tačiau Tarptautinis valiutos fondas, kiek pamenu, šią savaitę skelbė, kad bankai ir kitąmet patirs milijardinius nuostolius. O ir tos kalbos, tie Dagens Industri analitiko skaičiavimai gali būt perdėti.

Privalomos atsargos, 2009 m. spalis

Privalomos atsargos, 2009 m. spalis

Naujausius duomenis apie privalomų atsargų pokyčius rasite ČIA.

Apie Lietuvos komercinių bankų kapitalo pakankamumą galite sužinoti štai ČIA, Lietuvos centrinio banko tinklapyje.
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , , , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos