Bendruomenė, kuriai nereikia skaičių

09/1/10 21:43

Brazilijos džiunglėse gyvena gentis, kuri nenaudoja skaičių. Ji nieko neskaičiuoja ir nesupranta kodėl reiktų tai daryti. Tai – Piraha gentis.

Šiltosios Amazonės pakrančių dovanomis besidžiaugianti negausi medžiotojų ir gamtos gėrybių rinkėjų bendruomenė (apie 200 žm.) neturi jokio supratimo apie matematiką. Kolumbijos universiteto mokslininkas Peter Gordon kelis metus tyrė šią gentį, perprato jos kultūrą ir išmoko kalbą. Piraha kalboje nėra skaitvardžių. Tik keli žodžiai, kurie gali būti tapatinami su skaitvardžiais. Tai – „vienas“, „du“ ir „daug“. Be kita ko, žodis „vienas“ gali reikšti ir kažką mažo, nedidelio.

P.Gordon teigia, kad Piraha genties kalboje nėra tokių mums svarbių žodžių kaip „daugiau“, „mažiau“, „visi“, „kiekvienas“, „keletas“, o sąvokos „jis“ ir „jie“ čiabuvių kalboje turi tik vieną žodį.

Įgijęs atsiskyrusios genties pasitikėjimą mokslininkas mėgino eksperimentuoti ir davė pirahiečiams uždavinius, kurių metu jie vienaip ar kitaip turėjo kažką sudėlioti pasitelkę skaičiavimo įgūdžius. Keli daiktai Piraha genties nariams keblumų nesukėlė, bet priartėjus prie 8-10 daiktų, procesas strigo. Nepaisant to, eksperimento dalyviai buvo adekvatūs ir puikiai suprato užduotį. Kaip teigia P.Gordon, intelekto šios genties nariams tikrai netrūksta. Čia tik mąstymo ir kalbos sąveikos specifinis pavyzdys. Tai, matyt, dar patvirtina ir tas faktas, kad Piraha genties vaikai su pačiais primityviausiais skaičiavimo uždaviniais susidoroja kur kas geriau už suaugusiuosius.

Iš praktinio poreikio išsirutuliojusios skaičių sistemos patriarchai turbūt apsiverstų karste, jei koks nors Pirahos mažylis kada nors ateityje taps matematikos profesoriumi.  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos