Čingischanas – nei rūmų nei mauzoliejaus nepalikęs valdovas

01/28/13 00:15

Straipsnis publikuotas: 2010-08-24

Šiandien ryte išvažiuojant iš savo Noragiškių gatvės man iš paskos prabangiais vyriausybiniais švyturėliais pasidabinęs automobilis garsiniu signalu davė suprasti, kad aš privalau pasitraukti į kelkraštį, išlipti iš automobilio, nusiimti kepurę ir žemai nusilenkti. I.Degutienė važiuoja. Tokie tat įžūlūs šiais laikais Noragiškių gatvės naujakuriai. Geriau jau jie gyventų už spygliuotų vielų kur nors Turniškėse.

Nestojau. Nepasitraukiau. Prisiminiau pradėtą skaityti Jack Weatherford knygą „Genghis Khan and the making of the Modern World“. Tai – knyga, kurią amerikietis autorius skyrė visiems jauniems mongolams, kad jie nepamirštų tų istorikų, kurie skyrė savo gyvenimą tam, kad išsaugotų jų orumą.

Prisipažinsiu, visuomet apie mongolus buvau ne kokios nuomonės. Tai – barbarai, žudikai, prievartautojai, griovėjai ir panašiai. Toks stereotipas, kurį apie didžiausią pasaulyje imperiją sukūrusius klajoklius ir jų gebėjimą kariauti dviem frontais keliuose kontinentuose dar iki WWII sukūrė nukentėjusieji. J.Weatherford, atrodo, ėmė keisti mano nuomonę apie Čingischaną ir mongolų imperiją.

Pateiksiu keletą šios knygos nuotrupų.

 

.

Per dvidešimt penkerius metus mongolų armija užkariavo daugiau karalysčių ir tautų nei Romos imperija per keturis šimtus metų.

Tryliktame amžiuje Čingischanas su sūnumis ir anūkais užvaldė tankiausiai apgyvendintas pasaulio šalis. Visais parametrais, ar tai būtų užkariautos teritorijos plotas ar užkariautų šalių skaičius ar imperijos gyventojų skaičius Čingischanas mažiausiai dvigubai lenkia bet kurį kitą iki šiol buvusį pasaulio užkariautoją. Mongolų arkliai gėrė iš kiekvieno ežero ir kiekvienos upės nuo Ramiojo vandenyno iki Viduržemio jūros.

Savo klestėjimo laikais mongolų imperija plytėjo 11-12 milijonų kvadratinių mylių plote. Tai yra teritorija didesnė už visą Afrikos žemyną, didesnė už Šiaurės Ameriką su visais jos Karibais ir net Centrine Amerika. Ji plytėjo nuo Sibiro tundros iki Indijos tropikų, nuo Vietnamo plantacijų iki Vengrijos vynuogynų.

Šiuolaikiniame žemėlapyje ši imperija apima 30 valstybių su daugiau kaip 3 milijardais gyventojų. Ir keisčiausia yra tai, kad visus tuos plotus ir visas tas tautas užkariavo gentys, vienyjusios mažiau kaip milijoną gyventojų. Iš to negausaus būrio tautiečių Čingischanas ir sutelkė savo nedidelę, bet nenugalimą ir grėsmingą komandą. Geriausiais laikais tikrų mongolų Čingischano kariuomenėje buvo vos 100.000 vyrų. Tiek sutilptų į vieną šiuolaikinį futbolo stadioną.


.

Su vėjeliu aibes valstybių prajoję Čingischano raiteliai paskui save paliko perbraižytą naujo pasaulio žemėlapį. Beje, mongolų kariuomenė tuo metu judėdavo neregėtu greičiu – daugiau kaip 100 km per dieną. Čingischanas buvo didis architektas, o jo plytos buvo ne iš molio, bet iš žmonių protų ir siekių. Jis sujungė mažas valstybes į dideles.

Rytų Europoje mongolų dėka buvo suvienytos slavų (rusų) kunigaikštystės. Rytų Azijoje per tris kartas jie sukūrė didžiąją Kiniją. Plėsdami savo imperiją mongolai sukūrė tokias valstybes kaip Korėja ir Indija, kurios iki šiol gyvuoja maždaug tuose pat rėmuose kaip ir pradžioje. Ir visa tai buvo sukurta vadovaujantis principu, kad valstybė yra valdoma ne sėdint rūmų menėse, bet įsispyrus į kilpas ant balno.

Čingischanas sunaikino seną giminysčių teisės bei privilegijų sistemą ir sukūrė naują unikalią sistemą, kuri buvo paremta asmeninėmis savybėmis, gebėjimais bei nuopelnais. Jis užkariavo nedideles, susiskaldžiusias ir besivaidijančias valstybėles palei visą Šilko kelią ir jo pagrindu sukūrė didžiausią iki šiol pasaulyje žinomą laisvos prekybos zoną. Jis visiems sumažino mokesčius ir visiškai panaikino bet kokius mokesčius gydytojams, mokytojams bei dvasininkams. Jis vykdė gyventojų surašymus ir sukūrė pirmą pasaulyje tarptautinę pašto sistemą. Jis nekaupė žygiuose užgrobto turto, bet paleisdavo jį vėl atgal apyvarton. Jis sukūrė tarptautinę teisę ir pripažino Amžinai Žydro Dangaus viršenybę vienodai visiems.

Čingischanas sukūrė ir paliko po savęs tokią ekonominę bei socialinę valstybės bazę, kuri plėtėsi, vystėsi ir tobulėjo dar 150 metų. Ilgainiui jo palikuonys valdė dar kelis šimtmečius pasaulio platybėse nuo Rusios, Turkijos, Indijos iki Kinijos ir Persijos. Jo palikuonys turėjo aibes titulų: chanas, šachas, emyras, imperatorius, sultonas, karalius ir net Da-lai-lama. Jo imperijos liekanos buvo valdomos palikuonių net 700 metų po jo mirties. Kaip Mogulai mongolai valdė Indiją iki 1857 m., kol britai išvijo imperatorių Bagadur-Šachą II ir nukirto galvas jo sūnums bei anūkui. Paskutinis Čingischano palikuonis-valdovas buvo Bucharos emyras Alim Chanas, kurį bolševikų valdžia Uzbekijoje sunaikino tik 1920 metais. Nei Aleksandras Makedonietis, nei Napoleonas, nei Julijus Cezaris nei kiti didieji valdovai šiuo požiūriu negali prilygti Čingischanui.

Ir, galų gale, beveik septyniasdešimties metų amžiaus sulaukęs Čingischanas mirė savo žygio neštuvuose apsuptas gausios, ištikimos, patikimos ir mylinčios šeimos, greta bendražygių ir draugų. Mylimas, ramus ir pasitikintis. 1227 metų vasarą Geltonosios upės aukštupyje žygio prieš tangutus metu Čingischanas mirė. Tiksliau, jis – persikėlė į dangų (taip sako mongolai). Kaip ir kodėl mirė didis mongolas sklando daug legendų. Vargu ar kuri iš jų yra tikra. Tiek pat tikra, kaip ir visi žinomi ar pateikiami Čingischano (Timudžino) atvaizdai, mat Čingischanas niekada neleido piešti savo portreto ir niekada nespausdino savo biusto ant monetų. Tas didis mongolas buvo palaidotas ne kokiame nors mauzoliejuje ar piramidėje, bet plačiojoje stepėje. Jo dvasia, kaip sako mongolai, persikėlė į karo žirgo uodegą, kurios, beje, neišliko taip pat.

Po Čingischano mirties jo kariai valdovo kūną lydėjo atgal į gimtinę. Pakeliui 40-imt dienų trukusios laidotuvių procesijos metu, kaip pasakoja legendos, buvo žudomi visi pakeliui sutikti žmonės ir žvėrys. Dar pasakojama, kad po Čingischano laidotuvių 800 raitelių kruopščiai ištrypė visas apylinkes apie tą vietą, kur buvo palaidotas valdovas. Ištrypė taip, kad nieks nesurastų Čingischano kapo. Dar pridedama, kad tie 800 raitelių buvo nužudyti, o tie kurie juos nužudė buvo taip pat nužudyti. Kad nieks nežinotų kur ilsisi valdovo kaulai.

Tiksli Čingischano palaidojimo vieta nėra žinoma iki šiol. Neliko nė mažiausio antkapio. Jei būsite kada Mongolijoje jums parodys daug tokių vietų. Neapsigaukite.

Skaitant istorikų darbus apie Timudžiną, tapusį vyriausiuoju chanu (Čingischanu), dar galima prisiminti ir tai, kad į tarptautinę apyvartą popierinius pinigus bei pasitikėjimą tokiais banknotais kartu su žydais pirmieji įdiegė mongolai. Daugelyje šalių prigijęs kovos šūkis „Ūrą“ (Valio) yra kilęs taip pat iš mongolų. Didžio keliautojo Marko Polo keliones finansavo ir skatino tie patys mongolai.
Rekomenduoju perskaityti: Jack Weatherford, Genghis Khan and the making of the Modern World, 2004. • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , , , ,

7 Komentarai temai “Čingischanas – nei rūmų nei mauzoliejaus nepalikęs valdovas”

 1. Skaitei gal jau Ingguldeno TYRŲ VILKĄ jau? ten romanas apie Temudžina, kuris poto tapo Čingischanu.

  #1832
 2. tetis

  Nespėjau dar perskaityt knygos kurią man padovanojai, kur čia Ingguldenas :)

  #1833
 3. voveraite

  cia dar ne visi mongolu pasiekimai isvardyti, bet kokiu atveju – super tekstas

  #1835
 4. Nesupratau pradžios apie Degutienę. Bet tai mano problema. Tačiau, keistas pyktis ant švyturėlių ir noras išlipus nusilenkti man atrodo keistas.

  #1837
  • to skirtumas

   o man neikiek. Nei tai greitoji pagalba, nei policija, nei gaisrine – jie gime kitokie, nei mes :) ?? O gal jie negali atsikelti anksciau i dabra, kaip tai daro visi mieli tautieciai, idant isvengti kamsciu, o ne “stumdytis” kelyje. Tiesiog musuose vieni labiau gerbiami uz kitus:( Ir dar – gerbiami prievarta.

   #2343
 5. Gal klystu,bet man Čingis Chanas atrodo kaip Kunigas[č mažiau k],Ganytojas [CH mažiau G].ČINGIS CHANAS lietuviškai KUNIGAS GANYTOJAS.

  #2643
 6. jop

  … ir nusileikus pabučiuot į užpakalį. pasirodo, kad autorius labai kompleksuotas.

  #3534

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos