Ekonomikos skatinimo fronte – riebūs nuliai

10/9/09 18:39
Ekonomikos skatinimas. Spalio 9 d.

Ekonomikos skatinimas. Spalio 9 d.

Jei užsuksite į Ūkio ministerijos puoselėjamą Verslo skatinimo programos tinklapį pastebėsite, kad atliktų darbų procentas spalio mėnesį lygus nuliui. Apskriti nuliai – prie visų verslo skatinimo plane numatytų atlikti darbų. Kaip gi taip? Juk dar pavasarį Finansų ministras ir kiti valstybės tarnai tvirtino, kad skatinimo planas yra vienas iš tų trijų banginių, kurie trauks Lietuvą iš ekonominės krizės.

Štai pažiūrėkite kas tuo metu, 2009 metų pavasarį buvo kalbama:

Įsibėgėjant rudeniui išgirstu, kad Ūkio ministerija paskyrė keliems bankams baudas už tai, jog šie neišskolino mažų kreditų smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms. Rugsėjį Ūkio ministras paskelbia, kad ekonomikos skatinimo plane numatytoji 1,5 mlrd. litų kreditų linija pajudės jau spalį. Jau spalio 1 dieną, anot ministro, kai tik į Lietuvą atskris EIF vadovas. Šiandien yra spalio 9 d., tačiau nieko panašaus negirdėti.

Ekonomistai pripažįsta, kad skatinimo planas Lietuvoje nesuveikė. Jis patyrė fiasko. Štai doc. dr. Kęstutis Jaskelevičius tvirtina: „deja, būsto renovavimo programa, galėjusi atgaivinti bent jau statybų sektorių ir kai kurių statybinių medžiagų gamybą, yra beviltiškai sukompromituota. Milijardinės investicijos, žadėtos verslo įmonėms dar metų pradžioje, dėl ūkio ministro neorganizuotumo ir tuščiažodžiavimo vis dar popieriuje. Net iš žadėtų 100 mln. litų mažųjų kreditų įmones realiai iki š. m. rugsėjo 1 d. pasiekė tik 17,5 mln. litų“.

Ne piniguose laimė

Tačiau juk ne vien pinigai viską lemia. Čia man patiko LLRI prezidentės Rūtos Vainienės pasisakymas viename naujienų portale. „Geriausi stimulai glūdi ne piniguose, o verslo sąlygose. Kartojamės jau devyniolika metų siūlydami nulinį pelno mokesčio tarifą, darbo santykių lankstumą, teritorijų planavimo paprastumą, Sodros reformą, sveikatos reformą ir gausybę didesnių ar mažesnių pasiūlymų. Juos įvykdžius, nereikėtų dejuoti, kad derantis su investuotojais konkuruojame su kitomis šalimis, siūlančiomis išskirtines malones – pinigus, teritorijas, infrastruktūras. Derybinės pozicijos būtų kitokios – nereikėtų primokėti, kad investuotojai pasirinktų investicijų vargo šalį“,- teigia R.Vainienė. Ir tikrai, kodėl nepagerinus verslo sąlygų visiems ūkio subjektams, visiems naujiems investuotojams. Kodėl Vyriausybė „Barclays“ bankui, vienam išskirtiniam investuotojui, sumažina efektyviąją mokesčių naštą, o kitiems ne?

Nei menami pinigai, nei tariamas sąlygų gerinimas kol kas nepateikė proveržio. Nenustebsiu jei greitu metu išgirsime apie kokį nors naują planą. Gal valdžios galvos, išgirdusios JAV prezidento Barako Obamos pareiškimą, jog iš krizės gali ištraukti mokslas, ims ir pateiks naują planą. Pavyzdžiui, maždaug tokį: „Taikomojo mokslo, technologijų ir inovacijų skatinimo planas“. Gal tai ir būtų išeitis. Tiks ar verslumo ugnelė dar nebus išblėsusi.

Vaizdelis po krizės

Vaizdelis po krizės
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos