Ekspedicija: Londonas – Karklė

02/12/13 07:20

Prieš 150 metų, 1863 m. kovo 25 dieną iš Londono į Lietuvos pajūrį išplaukė tarptautinis savanorių būrys, ketinęs prisidėti prie sukilėlių Lietuvoje. Ekspedicijai vadovavo Teofilis Lapinskis (Teofil Lapinski). Tarp savanorių buvo lenkų, prancūzų, belgų, italų, anglų, vokiečių, šveicarų, rusų ir vengrų tautybių savanoriai, pasiryžę iškovoti laisvę Lietuvos-Lenkijos valstybei. Savanorių desantas plaukė moderniu „Ward Jackson“ laivu. Tai buvo plieninis 1854 metais William Denny & Brothers Dumbarton laivų statykloje pastatytas laivas (Tonnage: 529grt, 419nrt, Length: 178.6ft, Breadth: 24.2ft, Draught: 14.2ft depth). Šis laivas, be savanorių, dar gabeno ir 1000 karabinų, 750 kardų, 200 iečių, 100000 šovinių bei 50 centnerių parako.

Laivui sustojus Helsingborge, Švedijoje prie savanorių prisijungė vienas iš anarchistų judėjimo pradininkų Michailas Bakuninas.

Balandžio mėnesį Malmėje laive kilo gaisras. Spėjama, kad jis galėjo buvo inscenizuotas, taip siekiant suklaidinti carinės Rusijos šnipus. Visa ekspedicija su amunicija persikraustė į kitą, iš švedų nupirktą burinį laivą „Emilija“ ir patraukė Lietuvos krantų link. 1863 m. birželio 11 dieną netoli Lietuvos krantų laivas pateko į audrą. Audros metu išsilaipinant į krantą žuvo nemažai ekspedicijos dalyvių, o ginklų ir amunicijos nepavyko iškrauti į sausumą. Švedų kapitonas, pabūgęs audros, netikėtai pasuko atgal, Gotlando salos link. Čia, Švedijoje sukilimo rėmėjų laivas su visu kroviniu ir dalimi laive likusių savanorių buvo internuotas ir grąžintas į D.Britaniją.

Ekspedicija_(ship,_1863)

Išsilaipinimo metu žuvusių ir jūros į krantą išmesti savanorių kūnai buvo palaidoti Karklės kapinėse. Dar ir dabar ten galima aptikti vieną kitą apleistą antkapį su įrašais lenkų kalba.

2013-ieji metai, kaip žinia, paskelbti 1863-ųjų sukilimo metais. Ta proga galima būtų sutvarkyti Karklės kapinaites, o gal net ir pakartoti Teofilio Lapinskio ekspediciją.

  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos