Elektros energija iš jūros bangavimo

04/1/09 13:21
Bangų energijos konverterio kūrėjai pavadinimą „Pelamis“ pasiskolino iš nuodingos tropikų jūrinės gyvatės, lotyniškai vadinamos Pelamis platurus.

Bangų energijos konverterio kūrėjai pavadinimą „Pelamis“ pasiskolino iš nuodingos tropikų jūrinės gyvatės, lotyniškai vadinamos Pelamis platurus.

Žvelgiant energetikos eksperto žvilgsniu, Portugalija turi gana ribotus naftos, akmens anglies ir gamtinių dujų išteklius, todėl ilgą laiką šalis buvo priklausoma nuo importuojamo iškastinio kuro. Tačiau blogiems laikams atėjo galas – prieš penkerius metus Portugalija griebėsi gana ambicingos energetikos politikos ir pažabojo tai, kuo šalis yra tikrai turtinga – vėją ir saulę.

„Vėjas ir vanduo yra mūsų atominė energija“, – šmaikštauja Portugalijos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministras dr. Manuelis Pinho (Manuel Pinho). Ir jis yra teisus – apie 19 proc. visos Portugalijos energijos išgaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Ekologiniu „rodikliu“ Portugaliją Europos Sąjungoje lenkia tik Švedija ir Austrija, tačiau, jei bus įgyvendinti kol kas tik bandomi projektai, Portugalija gali tapti pirmaujančia valstybe.

Bangų energija

Pirma Portugalijos bangų elektrinė bus įrengta Costa Verde regiono Aguçadoura paplūdimyje, už 5 km į šiaurę nuo Porto kranto. Ilgą laiką Aguçadoura paplūdimys buvo mėgstama banglentininkų vieta, dabar čia bangas ruošiasi „gaudyti“ kompanija „Pelamis Wave Power“ su gigantiškais raudonais plūdurais – bangų energijos konverteriais „Pelamis P750“.

Iš pradžių į vandenį bus nuleisti trys plūdurai, vėliau jų skaičius bus didinamas – kompanija planuoja, kad bangų elektrinę sudarys 40 viename kvadratiniame kilometre išdėstytų plūdurų. Bendras elektrinės galingumas sieks 30 MW.

"Pelamis P750" pradeda gaminti elektros energiją, kai bangų greitis yra ne mažiau 1,85 kilometrų per valandą.

"Pelamis P750" pradeda gaminti elektros energiją, kai bangų greitis yra ne mažiau 1,85 kilometrų per valandą.

Kaip plūduras gamina elektrą? 150 m ilgio ir 3,5 m skersmens „Pelamis P750“ plūduriuoja vandens paviršiuje prieš bangų judėjimo kryptį. Kad bangos neišplukdytų plūduro į krantą ar nepakeistų jo padėties, plūduras lynais ir inkarais tvirtinamas prie dugno. „P750“ susideda iš keturių vamzdžių ir trijų energijos konvertavimo modulių, kurie prie vamzdžių pritvirtinti leidžiančiomis judėti jungtimis.

Bangų sūpavimas judina energijos konvertavimo modulius aukštyn–žemyn ir į šonus. Šie judesiai priverčia modulyje esančius hidraulinius taranus pumpuoti aukšto slėgio energiją. Ji kaupiama hidrauliniuose akumuliatoriuose, kurie tiekia tolygią srovę elektros generatoriaus varikliui. Visų trijų modulių pagaminta elektra per atskirą kabelį, prijungtą prie plūduro galo, teka jūros dugnu į tarpinę povandeninę stotį, o iš jos – į krante įrengtą elektros transformatorinę.

Vieno „P750“ galia siekia 2,25 MW. Per metus plūduras gali pagaminti iki 2,7 GWh elektros. Tikimasi, kad iki 2050 m. bangų elektrinių Portugalijoje bus keliolika ir jų gaminama energija sudarys nemenkus 30 proc. šalies bendrojo vidaus produkto augimo. Bangų elektrinės turėtų susilaukti ir kitų Europos jūrinių valstybių dėmesio: plūdurus lengva eksploatuoti, jūros gylis bangų elektrinės vietoje turi būti daugiau nei 50 m, o bangavimo greitis – apie 1 jūrmylę (1,85 km/val.).

Portugalų kompanijos „Pelamis Wave Power“ bangų elektrinės konstrukcija.

Portugalų kompanijos „Pelamis Wave Power“ bangų elektrinės konstrukcija.

Dar siūlau susipažinti su Jungtinėje Karalystėje vykdomu jūrinės energetikos projektu „Austrė“ (Oyster).


Panašūs straipsniai:

Šaltinis: TM  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai:

Komentarai temai “Elektros energija iš jūros bangavimo”

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos