Hibridinis reaktorius atominei elektrinei

06/7/09 11:03

Atominių elektrinių radioaktyviosios atliekos kelia nemažai rūpsečių ir reikalauja nemažai lėšų jų saugojimui. Mokslininkai jau seniai mėgina branduolinės energetikos gamybinį ciklą sureguliuoti taip, kad jame nebeliktų pavojingų radioaktyvių atliekų.
Paprastai atominių elektrinių pašonėje lieka ilgaamžiai radioaktyvūs elementai, taip vadinamos transuraninės liekanos. O tai ir yra pagrindinis žaliųjų taikinys kovojant su branduoline energetika. Atliekos yra bene vienintelis komplikuotas dalykas, o visa kita – tiesiog puiku. Praktiškai nėra į atmosferą išmetamų kenksmingųjų medžiagų, o saugumo atominėse elektrinėse vis daugiau. Tačiau radioaktyvios atliekos – jautri tema. Tenka statyti brangiai kainuojančias ir patikimas tokių atliekų saugyklas ir prižiūrėti jas net ne šimtus, bet tūkstančius metų. JAV, netoli Las Vego esančiame miestelyje Jukka jau net statomas atskiras požeminis miestas tokių atliekų saugojimui.
Daugelį metų mokslininkai bandė tobulinti greitųjų neutronų reaktorius taip, kad jie sudegintų ir atidirbusį kurą. Tokie patobulinimai leido sumažinti atliekas ir padidinti urano panaudojimo efektyvumą, tačiau atliekų vis tiek buvo. Daug dėmesio buvo skirta šiluminių neutronų technologijoms, tačiau ir tai galų gale susivedė ne į fiziką, bet į paprasčiausią buhalteriją ir paskutinę eilutę Excel lentelėje.
Kai kas vienu metu net buvo pradėjęs gan garsiai kalbėti apie specialiuose konteineriuose patalpintų atominių elektrinių atliekų išsiuntimą į kosmosą. Tos idėjos, be abejo, įdomios, tačiau yra ir kitų variantų.
JAV įsikūrusio Techaso universiteto (University of Texas at Austin) mokslininkų grupė, vadovaujama fiziko Mike Kotschenreuther pasiūlė hibridinį sintezės-suirimo reaktorių atominėms elektrinėms. Ūkiškai šnekant toks reaktorius yra sudarytas maždaug taip : centre – neutronų šaltinis, veikiantis sintezės būdu (Compact Fusion Neutron Source). Aplink šį branduolį – reaktorius, į kurį patalpinamos transuraninės atliekos iš klasikinių lengvavandenių atominių elektrinių. Įrenginys gan kompaktiškas, bet nepigus. Tačiau tikslas pasiektas: radioaktyvios atliekos yra bombarduojamos stipriausiu neutronų srautu ir taip pagreitėja jų transmutacija.

Autorių straipsnį rasite žurnale Fusion Engineering and Design.

Panaši tema:

Atominėms elektrinėms nebereiks vandens.
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: ,

Komentarai temai “Hibridinis reaktorius atominei elektrinei”

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos