Holograma ir trimatė virtuali ateitis

11/9/10 11:01

Holografinis bendravimas, holografinės konferencijos ar virtualus dalyvavimas operacijose pasitelkus holografijos technologijas, atrodo, iš fantastinių romanų ir filmų gali įžengti į mūsų gyvenimą. Arizonos universiteto profesorius Nasser Peyghambarian ir kompanija Nitto Denko Technical pasiekė neblogų rezultatų taikomosios holografijos srityje.

Holografija (gr. holos – visas, graphe – rašymas), tai yra erdvinės informacijos apie objektą užrašymo ir atkūrimo metodas, pagrįstas koherentinių (vienodų bangos ilgių, dažnių ir pastovaus fazių skirtumo bangos) šviesos bangų sklaida ir šios šviesos interferencija su tam tikru atraminiu optiniu signalu. Netiesiogiai holografiją galima vadinti trimate fotografija, kadangi skirtingai nuo nuotraukos, holograma išsaugo objekto tūrį.

Holografijos idėją iškart po karo 1947 m. iškėlė vengrų fizikas Dennis Gabor ir už tai 1971 m. buvo apdovanotas Nobelio premija. Naują postūmį holografija įgavo 1960 m., kai buvo išrastas lazeris – koerentinės šviesos šaltinis. Pirmoji holograma, kurioje pavaizduoti trimačiai objektai, buvo užrašyti Sovietų Sąjungoje Jurijaus Denisjuko 1962 metais ir JAV mokslininkų – 1963 metais (Emmett Leith ir latvių kilmės Juris Upatnieks).

Plataus pritaikymo hologramos nepasiekė, nors ši technologija audrina futurologų vaizduotę jau kelis dešimtmečius. Na, prisiminkime kad ir 1977 metų filmą Star Wars su holografinės trimatės komunikacijos scenomis.

Taigi, gryžkime prie šiandienos. Dar 2007 m. žurnale Nature buvo pristatyta mokslininkų sukurta nauja polimerinė medžiaga, kuri puikiai atliko daugkartinio naudojimo holografinės fotoplokštelės-ekrano funkcijas. Šios medžiagos jautrumas siekė 10X10 cm, o maksimalus perrašymo tempas buvo vienas kadras per 3-4 minutes. Mažokai.

Naujoji Nasser Peyghambarian sukurta sistema jau geba atnaujinti holografinį vaizdą vieno kadro per dvi sekundes greičiu. Jau geriau, bet vis dar per mažai. Juk normaliai videokonferencijai reikia mažiausiai 30 kadrų per sekundę.

Kodėl mokslininkai tobulina hologramų technologijas ir kur jos gali būti pritaikytos? Trimačio videoryšio sistemos gali būti naudojamos ne tik rengiant videokonferencijas ar kuriant reklamas ir žaidimus. Šios technologijos praverstų medikams. Leistų rengti virtualius konsiliumus, o chirurgai galėtų atlikti net ir virtualias pacientų operacijas. Mokslininkai tvirtina, kad jų sistemos leistų stebėti gamybinius procesus ekstremalioje, sveikatai pavojingoje aplinkoje. Toks holografinis ryšys praverstų ir kosmoso tyrimuose, leistų tyrinėti tolimas planetas. Skamba neblogai. Tik dar reikia šiek tiek patobulinti technologiją, padidinti raišką, greitį ir holografinių ekranų dydį.  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos