Indijos šansas

05/23/09 12:31

Indijos premjero Manmohano Singho pergalė rinkimuose didžiausia balsų persvara per visą istoriją gali sumažinti ekonominį augimą ribojančią politinę trintį. Kaip skelbia Bloomberg, Singhas siekia pritraukti finansinius resursus, o investuotojams politinis stabilumas Indijoje tampa patraukliu faktoriumi. Gal būt tai Indijos šansas įšokti į pirmaujančių pasaulio ekonomikų valtį.

„Šiuo metu mes pergyvename globalią krizę ir galime tikėtis postūmio tik tuo atveju jei surastume kitą planetą į kurią galėtume eksportuoti prekes ir paslaugas“,- teigia Nobelio premijos laureatas, ekonomistas Paul Krugman. Anot jo, kažkas turi užtikrinti papildomą paklausą ir tokiu būdu atgaivinti tarptautinę prekybą. Kodėl gi tokiu nauju paklausos stimuliatoriumi negalėtų tapti Indija? Juk realiai mes kur kas greičiau surasime naujų vartotojų Indijoje, kur pusė milijardo gyventojų galuojasi skurde, nei, tarkime, Marse.

Indijos fondai pastaruoju metu demonstruoja gerus rezultatus. Štai indeksas Sensex nuo metų pradžios jau paaugo 23 procentais. O jei skaičiuotume nuo kovo 9 dienos, kai Sensex buvo žemiausiame per tris metus taške, jo augimas dar įspūdingesnis: 47 procentai. Indijos valiuta rupija per tą patį laikotarpį sustiprėjo 4,4 procento.

INDIA-STOCKS/

Ir iš kur tas entuziazmas? Indijos ekonomikos vystymasis nėra netolygus. Paskutinį praėjusio šimtmečio dešimtmetį padarytos reformos pagyvino ekonomiką, sukūrė stabilią, išsilavinusią darbo jėgą. Po 2000-ųjų kasmet Indijos ekonomika augdavo maždaug po 7 proc., o 2007 m. – net ir 9 proc. tik pernai ir šiemet bus fiksuojamas smukimas. BVP augimas paskutinį praeitų metų ketvirtį sumažėjo iki 5,3 proc. Bet tai ne katastrofa. Pramonės gamyba šiemet per pirmus tris mėnesius sumažėjo maždaug vienu procentu. Bene jautriausia tema – išaugęs Indijos biudžeto deficitas. Standard and Poor’s vasarį perspėjo apie tai sumažindamas šalies reitingą.

Tai dėl ko tiek optimizmo? Indijos centrinio banko, o tiksliau – rezervų banko vadovas Duvvuri Subbarao kovo gale pareiškė, kad jo šaliai pavyko išvengti blogiausių pasaulinės krizės pasekmių, mat Indijos ekonomika yra nepakankamai atvira (į eksportą orientuotų ekonomikos sektorių dalis tesiekia 15 proc.). Be to, indų bankai ir finansinės korporacijos nebuvo užkrėstos „toksiškais“ aktyvais. Šiandieninis Indijos ekonomikos nuosmukis nesusijęs su problemomis šalies viduje, o yra tik bendrų globalių problemų atspindys.

Optimizmas dėl Indijos ekonomikos visų pirma siejamas su vidaus rinka. Vidaus vartojimas auga ir tai demonstruoja įvairiausi indeksai. Štai pavyzdžiui automobilių pardavimai per metus Indijoje yra ne sumažėję, bet padidėję 4,2 procentais, cemento pardavimas – 10,1 proc., o elektros energijos suvartojimas – 5,9 proc. Ekspertai pastebi, kad didėjantis vidaus vartojimas Indijoje ir papildomos investicijos gali suvaidinti lemiamą vaidmenį šios šalies spurtui.

  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos