Jei gimtadienis būtų rudenį…

06/13/10 10:17
Pope Gregory XIII (1502 - 1585)

Pope Gregory XIII (1502 - 1585)

Būna metų, kai vasario 29 dieną gimusioms Žuvims nėra kaip švesti gimtadienio. Keliamaisiais metais kalendoriuje būnanti diena pradingsta. Pavyzdžiui, kad ir šiemet. Tokios dienos nėra. Tuomet vasario 29-ąją gimusiems asmenims tenka laukti tokių metų, kada vėl bus ilgesnis vasaris.

Jei visuotinai būtų priimtas naujas profesoriaus Richard Conn Henry sukurtas kalendorius , tuomet Žuvims vasario mėnuo būtų pilnas ir turėtų 30 dienų. Bet ką tuomet daryti, pavyzdžiui, gimusiems sausio 31 dieną. Juk tokios dienos profesoriaus Henry kalendoriuje iš viso neliko. O ką veiktų pagal naują kalendorių Niutono mėnesį gimusieji? Tas mėnuo būtų tik kas penkerius-šešerius metus. O kaip su gimtadieniais? Niutono mėnesį gimusiems būtų liūdna. Ną, ir man nelabai patiktų savo gimtadienį birželio 13 dieną minėti ne vasarą, bet rudens viduryje. Brrr.

Iš istorijos žinome ne vieną kalendoriaus reformą. Tomis reformomis matematikai bandė įveikti nusistovėjusias tradicijas ir siekė išspręsti sezonų praslinkimo problemą. Juk iš tiesų metai turi 365,2422 dienas. Tos dešimtatūkstantosios dalys po kablelio ir kelia visą sumaištį. Kaip žinoma, 1582 metais įvedant dabartinį kalendorių mėginta sureguliuoti atsiradusius nesutapimus tarp ankstesniojo kalendoriaus ir metų laikų. Dabartinis kalendorius tikslesnis už Julijaus kalendorių, tačiau nėra idealus. Juk turime keliamuosius metus.

Richard Conn Henry kalendorius

Richard Conn Henry kalendorius

Džono Hopkinso universiteto Fizikos ir Astronomijos katedros (Physics & Astronomy, Johns Hopkins University) profesoriaus sukurtame kalendoriuje keliamųjų metų nebėra. Vietoj jų – kas penkis arba šešis metus atsirastų vienos savaitės minimėnuo. Jis pavadintas Niutono vardu. Skaičiavimai rodo, kad toks Niutono mėnuo geriausiai sinchronizuotų kalendorių su natūralia metų laikų kaita ir išsaugotų septynių dienų savaitės tradiciją. Be to, įvedus naują kalendorių nebeliktų vasaros ir žiemos laiko, nebereiktų persukti laikrodžio rodyklių. Nors, tiesa, būtų kiek neįprasta, jei saulė kai kur tekėtų, pavyzdžiui, 17 val. „Būtų neįprasta tik pradžioje, – tikina profesorius.- Vėliau priprastume prie naujų darbo valandų, naujo parduotuvių darbo laiko ir pan.“

Common-Civil-Calendar-and-Time kalendorius buvo sukurtas patobulinus 1996 metais pasiūlytą Bob McClenon kalendorių. Naujajame kalendoriuje yra 12 mėnesių, pirmieji aštuoni mėnesiai turi 30 dienų, o paskutiniai keturi – po 31 dieną.

Pagal naują kalendorių šventės, pavyzdžiui Joninės, Kalėdos arba Naujieji metai visuomet būtų tą pačią savaitės dieną. Nebereiktų perkėlinėti kai kurių švenčių į savaitgalius. Būtų lengviau ir paprasčiau pildyti darbo kalendorius, sudarinėti ilgalaikes darbotvarkes. Hmm, gal ir neblogai tas profesorius sugalvojo, tik man visvien nepatinka tai, kad mano gimtadienis nukeliautų į rudenį.

Dabardinį kalendorių pirmiausia priėmė Ispanija, Portugalija ir kai kurios Italijos kunigaikštystės

Dabardinį kalendorių pirmiausia priėmė Ispanija, Portugalija, kai kurios Italijos kunigaikštystės, Lietuvos didžioji kunigaikštystė ir kai kurios kitos Europos valstybės.  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos