Kaip išgyvena kirmėlės ant rudeninių lapų

08/17/10 16:37


Daugelis netgi visai tolimų mokslui žmonių turbūt yra pastebėję keistas žalias dėmes ant pageltusių lapų. Rudenį šios „žaliosios salelės“ padeda išgyventi jose besiveisiantiems vabzdžiams.

Prancūzų biologai iš Fransua Rable universiteto (UFR) pastebėjo neįprastą bakterijų elgesį. Pasirodo, bakterijos grąžina gyvybiškumą rudenį pageltusiems lapams ir tuo pačiu maitina savo šeimininkų lervas – Phyllonorycter blancardella rūšies kandis.

Kandis kiaušinėlius deda ant apatinės obelų lapų pusės. Didžioji šių lapų dalis pageltonuoja, bet tos vietos, kuriose kaupiasi Phyllonorycter blancardella lervos, lieka ryškiai žalios. Tai reiškia, kad ląstelėse ir toliau vyksta fotosintezė.

Žurnale Proceedings of the Royal Society paskelbtame straipsnyje mokslininkai daro prielaidas, kad lapo gyvybingumą palaiko ne pati kandis, bet joje gyvenančios simbiozinės bakterijos. Draugiški vabzdžiams mikroorganizmai gamina citokininus – hormonus, kurie stimuliuoja augalų ląstelių dalijimąsi ir pratęsia fotosintezę.

Norėdami tai patvirtinti, David Giron ir jo kolegos atliko eksperimentą. Iš pradžių P. Blancardella pateles jie primaitino antibiotikais, kurie sunaikino endosimbiontus. Paskui biologai stebėjo, kaip dedami kiaušinėliai ir auga lervos. Paaiškėjo, kad „pagydytų“ patelių palikuonys, skirtingai nei lervos iš kontrolinės grupės, nebegalėjo sukurti ”žaliųjų salelių“.

Vabzdžiai žuvo, kadangi antibiotikais primaitintos patelės neperdavė reikalingų bakterijų. Beje, papildomas lervų šėrimas žaliais lapais jų gyvenimą prailgina maždaug mėnesiu. Tuo pačiu padidėja šansas pratęsti giminę.

Tiesa, mokslininkai dar tiksliai nenustatė, kaip ir kokios konkrečiai bakterijos gamina citokininus. Gali būti, kad tai Wolbachia rūšies atstovės. Jos turi geną, kuris skatina augalus gaminti tuos pačius hormonus.  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos