Kariškiai energijos pasisems vandenynuose

12/9/10 14:14

Havajuose elektros energija kainuoja 2-5 kartus brangiau nei kitose, žemyninėse Jungtinių Amerikos Valstijų valstijose. Siekdami sumažinti energijos kainą ir priklausomybę nuo įvežtinio kuro Havajuose įsikūrę kariškiai rengia vieną įdomiausių alternatyvios energetikos projektų.

Lapkričio gale karinės pramonės kompanija Lockheed Martin iš JAV karinio jūsų laivyno gavo dar 4,4 milijonus USD (8 mln. buvo skirti anksčiau) tam, kad būtų baigta rengti visa projektinė-inžinerinė dokumentacija Ocean Thermal Energy Conversion arba tiesiog – OTEC jėgainės statybai. Tai – energijos gavybos iš jūros vandens technologija.

Lockheed Martin siūlomos sistemos esmė paprasta: jei kokį nors žemos virimo temperatūros skystį, pavyzdžiui – amoniaką, praleistume per šilumos apsikeitimo įrenginį su šiltu jūros vandeniu, tai tas skystis išsiplės ir virs garais. Tokius garus galima panaudoti turbinoms sukti ir elektros energijai generuoti. Toliau tie garai grąžinami į kitą šilumos apsikeitimo įrenginį, kuris patalpintas šalto jūros vandens sluoksnyje, gelmėje. Garai kondensuojasi, vėl virsta skysčiu ir pradeda savo darbą iš naujo. Tokie įrenginiai jau žinomi senokai ir jie vadinami vandenyno šiluminės energijos konversijos sistemomis (OTEC). Lockheed Martin projektuojamos jėgainės principas vadinamas uždaro ciklo OTEC.

Pasaulio vandenynuose - milžiniški energijos klodai.

Pasaulio vandenynuose - milžiniški energijos klodai.

Vandenynų paviršiaus šiluminė energija yra milžiniškas saulės energijos akumuliacijos aruodas. Jis kur kas patikimesnis už saulės, vėjo arba jūros bangavimo jėgaines.

Eksperimentinės OTEC sistemos kuriamos ir bandomos jau nuo 1930 metų. Tačiau toliau eksperimentinio lygmens jos nepažengė. Jėgainės statybos ir eksploatacijos kaštai ilgą laiką buvo kur kas didesniais už gaunamos energijos kiekį.

1979 metais Havajų natūralios energijos laboratorija (Natural Energy Laboratory of Hawaii) kartu su Lockheed Martin, Makai Ocean Engineering (plėtojusia Honolulu kondicionavimo projektą) ir kitais partneriais sukonstravo bei paleido Mini-OTEC elektrinę. Šioje plūduriuojančioje baržoje-elektrinėje energijos nešėju buvo naudojamas amoniakas, o jūros vanduo buvo siurbiamas net iš 900 metrų gylio. Tris mėnesius painkaruota prie Havajų, 2,4 km atstumu nuo kranto ši barža generavo 50 kilovatų elektros energijos. Tik 18 kilovatų buvo panaudojama, nes visa kita pagaminta energija buvo eikvojama pačios sistemos veikimui: siurbiams ir kitiems elektros prietaisams maitinti. Nepaisant to, Mini-OTEC tapo pirmąja tokio tipo elektrine, kuri gamino daugiau elektros energijos nei pati suvartodavo.

Keahole Point bandomoji OTEC jėgainė.

Keahole Point bandomoji OTEC jėgainė.

Vėliau, 1993-1998 metais Keahole Point buvo pastatyta ir kurį laiką veikė bandomoji OTEC jėgainė ant jūros kranto. Su jūros vandeniu ją siejo vamzdynų raizgalynė. Ši jėgainė vidutiniškai generavo 210 kilovatų. Toks tat buvo pasiekiamas efektyvumas iš juros vandens skirtumų paviršiuje (26 °C) ir gelmėje (6 °C).

Visų OTEC tipo jėgainių didžiausias minusas yra tas, kad tokios jėgainės suvartoja didžiąją dalį arba beveik visą energiją, kuria ir pagamina. Kaip efektyvinti OTEC darbą, štai čia užduotis mokslininkams.

OTEC veikimo schema.

OTEC veikimo schema.

Kaip seksis amerikiečiams išspręsti šį uždavinį pamatysime vėliau. Gavusi finansavimą Lockheed Martin kartu su partneriais ketina prie Havajų krantų pastatyti galingiausią uždaro ciklo OTEC jėgainę ir paleisti ją apie 2012-2013 metus. Planuojama galia – 10 megavatų. Jei šis projektas pavyks, tuomet 2015 metais suplanuota statyti gar galingesnę 100 megavatų jėgainę. Jiek energijos pakaktų vienam miesteliui.

Panašūs straipsniai:  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos