Devalvacija. Scenarijus Nr.1: Laukiam pirmadienio, o po to antradienio…

06/7/09 22:56

valiutos-keitykla

Tas ligos paūmėjimas ne šiaip sau. Juk savaitgalį rinkimai, o po jų – gal būt ir tai, apie ką buvo kalbama jau gerus metus. Tiksliųjų mokslų atstovai ir charizmatiški bankininkai kalbėjo, kad anksčiau ar vėliau teks paleisti pinigų spausdinimo mašiną. O geriausia tai būt padaryti iškart po rinkimų. Prezidentą jau išsirinkome, ryt-poryt išsirinksime ir europarlamentarus, o po to išauš pirmadienis. Tačiau oficialios institucijos kol kas transliuoja kitą melodiją.

Gal tikrai, vis tik atsilaikys už rankų susikibusios trys Baltijos sesės. Štai estai latviams žada duot paskolų. „The Economist“ ekspertai prakalbo, kad Vidurio ir Rytų Europai gal būt jau pavyko išvengti kracho. Juos džiugina Lenkijos ūkio augimas pirmąjį šių metų ketvirtį. Prie jo prisidėjom šiek tiek ir mes. Kiek dešrų nusipirkom Bialystoke ir Suwalkuose. Tik dėl smukusio zloto kurso pirkom, o ne iš solidarumo. Štai ir latvių oficiozai transliuoja: jų tarptautinės oficialios atsargos išaugo 2 procentais. Bet juk tai turbūt dėl pabrangusio aukso, ne dėl šalies tvirto ūkio.

„Žinių radijo“ balsas Audrys Antanaitis siūlo valdžios žmonėms kreiptis į Lietuvos gyventojus ir paprašyti, kad šie suneštų atgal į bankus tuos pinigus, kuriuos išsigrynino po Glavecko paatviravimų. Optimistas Audrys. Jau kartą nešėm blokados fondui aukso žiedus, grandinėles, o kai kas net ir auksinius dantis lupo. Nebe tie laikai.

Britų verslo dienraštis „The Financial Times“ rašo, kad Baltijos šalių valiutų nuvertinimu nesuinteresuota Europa, tačiau primena ir ekspertus, kurie teigia, kad tai neišvengiama.

Štai mūsų vedliai raportuoja: „Birželio pabaigoje paskolų rinką turėtų pasiekti dar apie 1 mlrd. litų, kurie bus paskolinti verslo bendrovėms”, „Finansų ministerija su “Nordea Bank Lietuva” ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl 40 mln. eurų paskolos iš kurios bus dengiamas biudžeto deficitas bei anksčiau valstybės vardu prisiimti įsipareigojimai“, „Per balandį Lietuvos vyriausybė pasiskolino 530 mln. litų“, „Per pasirinktus keturis bankus verslui jau paskirti, tik dar neišmokėti 13,5 mln. litų paskolų“ ir t.t. ir pan. Trylika milijonų? Tik tiek? Prisiminiau tuos 700 milijonų, kuriuos lenkai Vyriausybei pervedė už „Mažeikių naftą“. Kur jie?

Kažkaip man tas perdėm uolus pinigų brukimas verslui labiau primena ne ekonomikos skatinimą ar gaivinimą, bet avižų grūdimą padvėsusiam kuinui į snukį. Tik ar dėl to jis prisikels.

Bankininkė Jekaterina Rojaka, girdžiu per „Žinių radiją“, porina, kad devalvacijos neigimas oficialioje erdvėje yra logiškas ir suprantamas. Juk devalvacija turi būti staigi ir netikėta. Tik taip ji bus efektyvi ir tik tokia yra šio akto prigimtis. Lauksim pirmadienio. Po to – antradienio…

O kol kas, jei dar turite noro ir laiko siūlau pasiskaityti: kodėl švedai mano, kad devalvacija neišvengiama ir kokias aštuonias tokio žingsnio naudas suskaičiavo estų verslo dienraštis.

Tęsinys: Devalvacija. Scenarijus Nr.2: Jei nesulauksim.
Panašūs straipsniai:

<a href=” http://gelzinis.lt/?p=1116 “> Devalvacija. Scenarijus Nr.2: Jei nesulauksim.</a>

 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , ,

9 Komentarai temai “Devalvacija. Scenarijus Nr.1: Laukiam pirmadienio, o po to antradienio…”

 1. Ramunas

  o kodel Bialystoke ir Suwalkuose, o ne Balstogej ir Suvalkuose?

  #22
 2. o todėl, kad lenkai nesupyktų :)

  #23
 3. [...] laukia neramus porinkiminis pirmadienis. Ar kapitalizmas pats sunaikins [...]

  #26
 4. Na va. Aš dar bandžiau kažką gelbėti bandydamas skleisti žinią apie Lietuvos gamintojus, bet bijau kad jau per vėlu. Prisižaidėm…

  #27
 5. to Ramunas: Suwalki nashe kaip ir visa Žečpospolita. Juk žinai :)

  #28
 6. Pollux

  1. Estai juk ne skolina, o piarinasi. Prieš kelis mėnesius kai estai siūlė latviams paskolinti, tai iškart iškėlė sąlygą – ne ilgiau kaip pusmečiui, mat rudeniop jiems patiems tų pinigų reikės… Latviai pasiuntė juos velniop. Spėju, kad dabar pasisiūlė su salyga vienam ar porai mėnesių ir dar su “broliškais” procentais… Respect estams už jų sugebėjimą pasinaudoti tinkama proga ir laiku išsiskirti. Tačiau man visa tai atrodo kiek šventvagiška, tarsi šokti prie kapo duobės…
  2. Nebūk naivus Audriau, tiek 700 milijonų, tiek visi pasiskolinti šimtai milijonų, tiek ir visi kiti sukrapštyti iš pakampių n-nijonai dabar metami skylėms dangstyti. Visas valstybinis laivas braška, čia jau nebe iki kliedesių apie verslo skatinimą ar pan. Gražu bent tai, kad pagaliau ir mūsų valdžia išmoko nors kažkiek piarintis ir sukurti gerų žinių lygioje vietoje – o tai jau ne toks jau mažas progresas.
  3. Duok Dieve, kad LV nebūtų sukrėtimų bent iki Joninių – bent svarbiausią savo metų šventę braliukai atšvęstų normliai. Kas bent kiek susipažinęs su TVF reikalavimų sąrašu latviams, patvirtins kad jo įgyvendinti neįmanoma, na bent jau šiuo trumpuoju metu (didžiąjai daliai reikalavimų pasiruošti ir įvykdyti reikia laiko). Taigi, mūsų kaimynams lieka tik labai mažai pasirinkimų: a) iškaulyti labai jau išimtinės malonės iš kreditorių (prilyginčiau aštuntam pasaulio stebuklui), b) spjauti į socialinę klausimo pusę ir ryžtingai imtis visų TVF reikalavimų, c) blaškytis nesiryžtant vykdyti TVF reikalavimų ir prieiti liepto galą… Man šiandien tikrai neaišku kas geriau – žinant kokius reikalavimus yra iškėlęs TVF, galiu tik spėlioti kokių socialinių neramumų tai sukeltų ir baisu pagalvoti kokias pasekmes tiek latviams, tiek ir mums tai galėtų turėti.

  #30
 7. Manau, kad reiktu dar visiems paskelbti lito devalvacijos scenariju. Kaip tai turi buti daroma atsizvelgiant i dabartinius LR istatymus. Kas, kada, per kiek laiko turi priimti sprendima, ka padaryti, koki potvarki isleisti, kas ji turi aprobuoti ir kiek laiko tai turetu trukti. Toliau kaip iskart elgsis bankai, kad pvz isaldys trumpam visas saskaitas, nekeis valiutos, ir t.t. Tie modeliai zinomi, tik reikia Lietuviskaji paskelbti.
  Viena galiu tiksliai pasakyti, kad tai bus daroma kazkurios tai savaites pirmadieni is pat ryto.

  #37

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos