Lietų iššauks ne šamanai, bet lazeriai

05/4/10 17:33

debesys

Pastarosiomis dienomis debesų tikrai netrūksta. Matyt, tie Gulbino ežero pasakos nykštukai kūrena savo debesų kaminą išsijuosę. O jei staiga užeitų sausra, mokslininkai sugalvojo, kaip, tuomet iššaukti lietų. Pasirodo, jog galingi trumpi lazerio impulsai skatina vandens kondensaciją persotintame drėgmės šaltame ore.

Tai atrado grupė fizikų iš Berlyno universiteto bei Ženevos ir Lijono universitetų.

Savo idėją mokslininkai priešpastatė tradiciniam kritulių iššaukimo metodui, kuomet iš lėktuvo į debesis paskleidžiamos sidabro druskų dalelės, sausas ledas arba kiti reagentai. Tai neabejotinai brangi procedūra. Vietoj to trijų šalių tyrinėtojai siūlo iš žemės apšaudyti besiformuojančius debesis ultratrumpaisiais ir supergalingais lazerio impulsais. Nustačius reikiamus parametrus, impulsus galima sufokusuoti tam tikrame aukštyje.

Fizikai atliko bandymą su oru kameros viduje. Apšaudymui buvo naudotas infraraudonasis lazeris, skleidžiantis 60 femtosekundžių ilgio ir 3,5 teravato galingumo impulsus. Šie impulsai, susidurdami su oru, sukėlė tokį efektą, dėl kurio visa energijos srovė sustiprėjo ir akumuliavosi pluošto viduje. To pasekmė – dujų jonizacija ir kondensacija. Šį procesą mokslininkai nufotografavo.

Laboratorijoje buvo tiriamas lazerio poveikis, esant skirtingai oro santykinei drėgmei ir temperatūrai. Bandymo autoriai atliko testą ir atviroje vietoje. Tiesiog – atmosferoje. Šio bandymo metu buvo atskleista, kad „kondensuojamojo“ lazerio impulsai sukelia nedidelius, bet statistiškai žymius lidaro nukrypimus.

Išsamesnius abiejų bandymų aprašymus galite rasti Nature Photonics tinklapyje .

Kai kurių specialistų nuomone, technologijos autoriai pernelyg optimistiškai vertina perėjimą nuo nežymaus kondensacijos augimo iki visaverčių kritulių sužadinimo realiomis sąlygomis. Negana to, eksperimento autoriai mano, kad per keletą metų jų principą galima būtų įgyvendinti praktiškai, sukūrus lietaus iššaukimo lazerinę technikądebesyys.  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos