Lincas – Hitlerio kultūros sostinė

11/20/09 12:26
Roderich Fick eskizai

Roderich Fick eskizai

Kultūros sostine Austrijos miestas Lincas turėjo tapti jau prieš 70-dešimt metų, o šio miesto plėtros planus bei eskizus derino pats fiureris Adolfas Hitleris. Linco projektas tuomet buvo patikėtas vokiečių architektui Roderich Fick.

Linco gyventojai šiemet, kaip ir vilniečiai visus 2009 metus gali didžiuotis Europos kultūros sostinės titulu, kurį perėmė iš Liverpulio (Didžioji Britanija) ir Stavangerio (Norvegija). O štai Neue Zuercher Zeitung laikraštis rašo, kad Europos kultūros sostine Lincas galėjo tapti dar hitlerinės Vokietijos laikais.

Antrojo pasaulinio karo metais daugelis garsaus architekto Roderich Fick kūrinių buvo sunaikinti. Sąjungininkų bombonešiai tuomet nepagailėjo daugelio nuostabių miestų. Tokių kaip Dresdenas arba Kionigsbergas (dab. Kaliningradas).

Austrų Lincą su Hitleriu siejo nemažai prisiminimų. Čia fiureris lankė mokyklą, čia jis neteko mamos. Atsidūręs valdžioje Hitleris norėjo paversti Lincą kultūrine metropolija, pasaulinės reikšmės kultūros centru. Pagal fiurerio planą architektas sumodeliavo Lince platų centrinį prospektą, metro, daugiaaukštę geležinkelio stotį, parkus, gyvenamųjų namų masyvus. Šiame plane buvo numatyta ir senamiesčio restauracija bei uosto plėtra.

.


Roderich Fick dešinėje, Hitlerio draugijoje

Roderich Fick dešinėje, Hitlerio draugijoje

Kaip pagrindinį architektūrinį akcentą R.Fick suprojektavo menų muziejaus pastatą, kuris turėjo mesti iššūkį garsiajai Uffizien Florencijos galerijai. Menų muziejaus lobyną buvo ketinama sukaupti iš konfiskuotų meno vertybių. Daugiausia iš žydų kolekcininkų atimtų kolekcijų.

Hitlerio kultūros sostinės architektas R.Fick po karo buvo apkaltintas gavęs naudos iš bendradarbiavimo su naciais ir nubaustas 1500 Vokietijos markių bauda. Vėliau jam niekas nebekliudė tęsti architekto karjeros.

Linco menų muziejaus fondai buvo kaupiami iš konfiskuotų meno vertybių

Linco menų muziejaus fondai buvo kaupiami iš konfiskuotų meno vertybių • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: ,

Komentarai temai “Lincas – Hitlerio kultūros sostinė”

 1. Galime stebėti ir stebėtis kultūros sostinėmis paskelbtų miestų: Vilniaus ir Linco, istorinėmis paralelėmis.
  Lincas – Hitlerio miestas, kurio apylinkėse veikė paskutinė Nacių koncentracijos stovykla, per karą subombarduotas. Vilnius – Lietuvos Žydų sostinė, kurios apylinkėse jie čia pat buvo žudomi.

  #308

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos