Nafta kainuos 4-10 USD už barelį?

08/13/09 18:53
Žaliavų rinkose krintant naftos kainoms turėtų pigti ir degalai.

Žaliavų rinkose krintant naftos kainoms turėtų pigti ir degalai.

Žymus amerikiečių ekonomistas Robertas Prechteris (Robert Prechter) teigia, kad per artimiausius 10 metų naftos kainos žaliavų rinkose nusiris iki 4-10 USD už barelį. Tokią išvadą jis perša remdamasis Ellioto bangų teorija (Elliott Wave Theory).

„Reikėjo daug laiko, kol naftos kainos pasiekė rekordines aukštumas žaliavų rinkose (147 USD už barelį pernai), tad ir dabar teks šiek tiek palūkėti, kol naftos kainos nukris iki minimumo“,- Bloomberg agentūrai pareiškė R.Prechteris . Anot jo, šiuo metu pasaulio ekonomika įžengia į penktąjį Elioto bangų smukimo ciklą: 29-is metus trukęs „rimtų“ naftos kainų ciklas piką pasiekė 2008 metais. Anksčiau tokie pikai buvo užfiksuoti 1920 m., 1951 m. ir 1980 m. Tačiau žaliavų ekspertai ir žaliavų rinkos dalyviai skeptiškai vertina R.Prechterio prognozes. Anot jų, toks scenarijus įmanomas tik valiutų devalvacijos ir kitų radikalių permainų atveju.
O štai The Wall Street Journal šiandien rašo, kad Tarptautinė energetikos agentūra peržiūrėjo savo prognozes ir dabar teigia, jog naftos paklausa bus kiek didesnė nei tikėtasi. Paklausa vis dar nesieks 2008 metų lygio, tačiau svyruos 2005 metų ribose. Kita vertus šis paklausos didėjimas vargu bau ar pakels naftos kainas, nes naftą išgaunančios šalys be vargo patenkins poreikį ir net dar stipriau konkuruos tarpusavyje.


Ekonomistas R.Prechteris (Robert Prechter) teigia, kad per artimiausius 10 metų naftos kainos žaliavų rinkose nusiris iki 4-10 USD už barelį.

Ekonomistas R.Prechteris (Robert Prechter) teigia, kad per artimiausius 10 metų naftos kainos žaliavų rinkose nusiris iki 4-10 USD už barelį.

Bangų teorija

Ralfas Nelsonas Elliotas 1920 metais būdamas Nikaragvos vyriausiuoju buhalteriu (tuomet JAV valdė Nikaragvą) parengė „bangų teoriją“. Jis pastebėjo, kad fondų biržose vyrauja ne chaotiški svyravimai, bet prognozuojami pokyčiai, paremti masine vartotojų psichologija bei investuotojų emocijomis. Jis nustatė, kad akcijų ir žaliavų kainos svyruoja pasikartojančiais ciklais. Aštuntame dešimtmetyje Ellioto bangų teoriją papildė Merrill Lynch ekspertas R.Prechteris. Jis 1979 metais išėjo ir banko ir ėmė leisti mėnesinį informacinį biuletenį Elliott Wave Theorist. Tuomet jis paskelbė prognozę apie ilgalaikį aukso kainų kritimą ir bulių rinką akcijų biržose. Devintojo dešimtmečio pradžioje ekonomistui buvo prisegta etiketė: „dešimtmečio guru“. Panašiai tokį pat statusą dabar turi kitas JAV ekonomistas Nurielis Rubinis (Nouriel Roubini), kuris išpranašavo pasaulinę ekonominę krizę.

Panašūs straipsniai:
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos