Elektrą Norvegijoje gamins Osmosis

12/2/09 10:47

osmosis efectOsmosis. Turbūt teko girdėti šį žodį. Skamba kaip Ozzmosis, vienas populiariausių Ozzy Osbourne albumų. Taip pakrikštyta ir pirmoji pasaulyje elektrinė, gaminanti energiją iš besimaišančio sūraus jūros ir gėlo upės vandens. Ji pastatyta Norvegijoje, Tofte miestelyje, netoli Oslo . Šio projekto autorius – valstybinė bendrovė Statkraft.

Oficialus osmosio elektrinės atidarymas įvyko šių metų lapkričio 24 dieną. Kol kas tai eksperimentinė elektrinės versija. Komercine ji taps po kelių metų.

Kaip ji veikia? Jei atskirtume du skirtingos koncentracijos vandens tirpalus pusiau pralaidžia membrana, tai vandens molekulės judės į tą pusę, kur jų mažiau. Štai čia ir atsiranda ta energija. Štai čia ir yra visa osmosio paslaptis.

Tofte elektrinė pastatyta į Šiaurės jūrą įtekančios upės deltoje. Sūrus jūros vanduo ir gėlas upės vanduo nukreipiami į specialią kamerą su membrana viduje. Sūraus vandens skyriuje atsiranda slėgis prilygstantis 120 metrų aukščio vandens stulpo spaudimui. Osmosio sukurtas srautas nukreipiamas į generatorių, kuris ir gamina elektros energiją.

Įvertinus tai, kiek energijos sunaudoja vandens siurbliai galutinis šios elektrinės produktyvumas siekia vos 2-4 kilovatvalandes. Vėliau planuojama pakelti produktyvumo apimtis iki 10 kilovatų, o po metų kitų ir iki megavato. Kartu su pajėgumų didinimu statytojai turės išspręsti ir kitas problemas. Pavyzdžiui – kaip apsaugoti filtrus nuo juos užkemšančių bakterijų.

Norvegijos energetikai įsitikinę, kad osmosio panaudojimas turi nemažai potencialo. Statkraft skaičiavimais metinis pasaulinis osmosio energijos potencialas siekia 1600-1700 teravatvalandžių. O tai – net 10 procentų visos pasaulyje sunaudojamos energijos. Daugelis didžiųjų pasaulio miestų stovi prie jūros, kur į jas įteka upės. O osmosio elektrinės yra gana kompaktiškos.

Panašūs straipsniai: Energija iš besimaišančio gėlo ir sūraus vandens.

Osmosio efektas

Gabalas iš Ozzy Ozzmosis
  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos