Pastatyta pirmoji pasaulyje plaukiojanti vėjo jėgainė

06/18/09 12:17
Plūduriuojančios vėjo jėgainės projekto biudžetas – 71 milijonas USD (apie 180 mln. Lt). Projekte dalyvavo „Siemens“, „Technip“ ir kitos kompanijos.

Plūduriuojančios vėjo jėgainės projekto biudžetas – 71 milijonas USD (apie 180 mln. Lt). Projekte dalyvavo „Siemens“, „Technip“ ir kitos kompanijos.

Norvegų kompanija „StatoilHydro” pastatė pirmą pasaulyje plaukiojančią arba tiksliau – jūroje plūduriuojančią vėjo jėgainę „Hywind“. Dabar šis gigantiškas plūduriuojantis bokštas dreifuoja 11 kilometrų nuo Norvegijos krantų, netoli Karmoy miestelio, Stavangerio fiordo žiotyse.

„Hywind“ jau sumontuotas ir rengiamas darbui. Tai – plieninis vamzdis, kurio didžioji dalis (100 metrų) yra panirusi po vandeniu. Virš vandens vėjo jėgainės korpusas iškilęs iki 65 metrų. Rotoriaus diametras – 82,4 metrai. Jėgainės korpuso diametras po vandeniu siekia 8,3 metrus, o ties vaterlinija susiaurėja iki 6 metrų.

Tam, kad šis milžiniškas plūduras panirtų tiek kiek reikia ir kad išlaikytų stabilumą korpuso vamzdyje, jo apačioje patalpintas balastas, tai yra akmenys ir žvyras. Kad jėgainė neišplauktų į tolimąjį plaukiojimą jos konstrukcija trim trosais pritvirtinta prie jūros dugno. „Hywind“ numatoma inkaruoti tokiose vietose, kur jūros gylis siekia nuo 120 metrų iki 700 metrų. Be to, jėgainėje yra sumontuota speciali elektroninė sistema, reguliuojanti generatoriaus menčių padėtį atsižvelgiant į vėjo stiprumą. Audros metu mentės pasukamos taip, kad jėgainė išliktų stabili ir perdėm nesvyruotų.

Visa plaukiojančios „Hywind“ konstrukcijos vandentalpa siekia 5300 tonų. Jėgainės galia – 2,3 megavatai.

Šių metų liepą norvegai paklos kabelį, kuriuo plūduriuojanti jėgainė bus sujungta su krantu ir jau šį rudenį ji ims tiekti elektros energija pakrantės vartotojams. Du metus „StatoilHydro“ testuos naujovę, ieškos jos trūkumų, technologinių klaidų ir tik po to panašias jėgaines ims tiražuoti. Pirmasis blynas norvegams kainavo 71 milijoną USD. Įdomu kiek kartų brangiau būtų kainavęs toks pat įrenginys pastatyti Lietuvos pajūryje ir kiek metų, o gal dešimtmečių tokia statyba būtų trukusi?

Dar siūlau susipažinti:

  1. su vokiečių sukonstruotais nebrangiais naujos kartos vėjo generatoriais namams.
  2. ir Jungtinėje Karalystėje vykdomu jūrinės energetikos projektu „Austrė“ (Oyster).

Panašūs straipsniai:


  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , ,

2 Komentarai temai “Pastatyta pirmoji pasaulyje plaukiojanti vėjo jėgainė”

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos