Paulas Krugmanas užčiuopė dugną

05/28/09 19:54

Nobelio premijos laureatas, ekonomikos profesorius Paul Krugman.

Nobelio premijos laureatas, profesorius, Prinstauno universiteto ekonomikos dėstytojas Paul Krugman mano, kad blogiausia krizės dalis jau praeityje. Čia jis turėjo galvoje JAV ir, matyt, Europos didžiąsias ekonomikas. „Pasauliui pavyko išvengti visiškos katastrofos ir nenustebsiu jei per artimiausius du mėnesius pasaulinė prekyba stabilizuosis, o pramonė net pradės augti“,- sakė P.Krugman.

Kita vertus jis būgštauja, kad tokia ekonomikos stabilizacija, o greičiau – stagnacija užsitęs gerą dešimtmetį ir pakartos 1990 metų Japonijos scenarijų. Nobelio premijos laureatas įsitikinęs, kad ir dabar japonų pasirinktas kelias gaivinti ūkį skatinant eksportą yra neteisingas ir nesuveiks, mat krizė yra globali. „Kai kuriais atvejais mums blogiausia jau praeityje, tačiau yra labai didelis skirtumas tarp stabilizacijos ir prarastų pozicijų atstatymo,- dėsto P.Krugman. – Kaip užtikrinti realų augimą? Neturime tikėtis, kad išeitis bus eksportas. Kitos planetos, su kuria galėtume prekiauti, mes dar neatradom.

Prie pasaulio ekonomikos atstatymo realiausiai gali prisidėti didžiosios pasaulinės korporacijos ir jų investicijos, esminiai technologiniai pokyčiai kai kuriuose ūkio šakose, vyriausybių veiksmai. Tokiais pareiškimais Paul Krugman švaistosi savo pranešimuose – praėjusią savaitę konferencijoje Vietname, o dabar ir Jungtiniuose Arabų Emiratuose (JAE).

USD nepalankūs signalai

Jungtinius Arabų Emiratus ir kitas Persijos įlankos regiono šalis ponas P.Krugman paragino atsieti savo valiutą nuo dolerio ir susieti su valiutų krepšeliu, įtraukiant į jį eurą. „Šio regiono prekyba su eurozona yra tokio pat dydžio kaip ir prekyba su JAV. Jei jūs manote, kad jums reikia pririšti valiutą, tai ekonominė logika sako jog tai turi būti valiutų krepšelis. Saudo Arabijai, JAE, Bachreinui, Katarui ir Omanui JAV kurso smukimas skaudžiai palietė jau pernai metais.

Saudo Arabija savo rialą yra susiejusi su JAV nuo 1986 m., Bachreinas tokios politikos laikosi nuo 1980 m. Tik Kuveitas vienintelis iš šešių arabiškųjų Persijos įlankos šalių savo pinigus nuo dolerio atsiejo 2007 m. gegužę ir pririšo prie valiutų krepšelio: JAV dolerio, euro ir D.Britanijos svaro.

Paul Krugman: pasaulio ekonomikos laisvas kritimas baigiasi:

  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: , ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos