Degalų kainos svyra tik į vieną pusę

06/1/09 00:10
Moderniosios danų architektūros, baldų dizaino, medžiagų, interjerų, metalo ir stiklo gaminių kūrėjo, funkcionalizmo atstovo, modernizmo pradininko Danijoje Arne Jacobsenó (1902-1971) sukurta degalinė man yra pati gražiausia kurią teko matyti.

Tai - gražiausia degalinė kurią man teko matyti. Autorius: danų architektas Arne Jacobsen (1902-1971).

Įrašo data:2009 06 01

Negaliu suprasti vieno dalyko: kodėl kai naftos kainos pasaulio biržose nors truputį pašoka, degalų pardavėjai iškart ima porinti, kad jie priversti branginti benziną. Tačiau naftos kainoms nukritus pardavėjai aiškina, jog jų produktų kaina nesusijusi su naftos kainomis biržose.

Skaitau „Lietuvos rytą“. Jis rašo: „Per savaitę „Brent“ naftos žaliavos kaina Londono biržoje pakilo dviem doleriais ir šiuo metu siekia 58,52 JAV dolerių. Praėjusį trečiadienį naftos žaliavos kaina pasiekė aukščiausią šių metų reikšmę – 60 JAV dolerių – tiek ji kainavo 2008 lapkričio 5 d.” Hmm… Atrodo, išties pabrango. Bet vistiek nesuprantu kodėl jie lygina šių metų gegužę su praeitų metų lapkričiu, o ne, pavyzdžiui, su tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai naftos kainos buvo gerokai per 100 USD už barelį. Arba kodėl nelygina jų su praeitų metų vasaros mėnesiais, kai žalia nafta biržose prekiauta net ir po 120 ar 140 USD už barelį. Juk tuomet buvo net du kartus brangiau nei dabar.

.

Naftos kainų dinamika:

Naftos kainų dinamika

Kaip čia yra? Skambinu pažįstamam specialistui ir jis paaiškina: degalų kaina Lietuvoje priklauso nuo naftos produktų kainų Roterdamo regione. Lietuviškų degalų kainos sudedamos yra tokios: Roterdamo kaina + akcizas + PVM + „Mažeikių naftos” pelno marža. Tačiau paprastam vartotojuj Roterdamo kainų dinamika neprieinama. Kažkaip aš labai abejoju ar Roterdamo kainos nesvyravo kartu su naftos kainomis biržose. Tai viena.

.
Kitas klausimas: kodėl populiariausio 95-os markės benzino kainos prieš mokesčius, pavyzdžiui, Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Suomijoje, Švedijoje arba Didžiojoje Britanijoje yra kur kas mažesnės nei Lietuvoje. Nekalbu apie Bulgariją ar Rumuniją. Taip išeitų, kad mūsuose, matyt, naftos produktų perdirbimas yra brangesnis nei Austrijoje ar D.Britanijoje ir atlyginimai didesni ir transporto paslaugos ir energetika ir t.t.

Populiariausio benzino kainos ES šalyse prieš mokesčius:

Populiariausių degalų kainos ES šalyse be mokesčių.

Na, bet laikraščiuose skaitau pranešimus: „dėl kylančios naftos kainos žaliavų biržose Lietuvos degalinėse šią vasarą degalus pirksime dar brangiau“. Gaila, kad nėra tokių vertybinių popierių, kurie būtų susieti su degalų kainomis Lietuvoje. Pirkčiau tokius jei būtų. Juk jų augimas garantuotas bet kokiomis sąlygomis. Tiesa, SEB bankas pradėjo platinti su žaliavų indeksu Citi COMET Volatility Target susietas obligacijas. Važiuoju į banką sužinosiu kokią dalį šiame indekse sudaro naftos kainos. O gal ten yra ir lietuviškų benzino kainų koks nuošimtis? Pro langą šviečia „Statoil“ degalinė: 95E litro kaina – 3.65 Lt. O pernai gegužę net euro nekainavo. Hmm… Gal geriau nevažiuosiu, eisiu pėsčiomis. Pasivaikščiosiu.

Mažmeninės populiariausio benzino kainos Europoje (su mokesčiais):

95-os markės benzino kainų žemėlapis.

95-os markės benzino kainų žemėlapis.

Panašūs straipsniai:
 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , ,

4 Komentarai temai “Degalų kainos svyra tik į vieną pusę”

 1. Pollux

  Va, kaip kartais rašybos tikrintuvas paveda… ;)

  “Skambinu pažystamam…” turėtų būti “pažįstamam”, nuo “pažįstamas”, t.y. daiktavardis – žmogus, su kuriuo palaikoma pažintis. Sena mokyklinė taisyklė sako, kad turi būti “į” nes “in” – “pažinti”… :)

  Na, o “pažystamam” – nuo “žysti”, t.y. veiksmas: mamai patinka žindyti, o vaikui patinka žysti… Rašybos tikrintuvas nerodo klaidos, nes tokia žodžio forma taip pat galima… :)

  Taigi, Audriau atrodo, kad skambinai žindymo specialistui… ;) ))

  #31
 2. [...] generatoriai – 763 peržiūrųLaukiam pirmadienio, o po to – antradienio – 255 peržiūrųDegalų kainos svyra tik į vieną pusę – 232 peržiūrųNorvegijos krona – patikimiausia – 211 peržiūrųGenutė man siūlo labai [...]

  #90
 3. Jonas

  Degalinė “Alauša” apgaudinėja savo klientus!!! Alia pigiai, bet kiekis diedsnis.
  2010 m. gegužės 11 d. pilant kurą šio tinkle degalinėje gavau sąskaita už 74ltr esant 67Ltr bakui!
  Gerbiamieji tautiečiai,
  Bukite budrus “Alauša” degaliniuose – tikrinkite sąskaitas ir neduokite šiam UABui Jūs apgauti!!!!

  #901

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos