Regykla: vieni jau mato saulėtekį, o kiti – hiperinfliaciją

05/22/09 17:28

hyperinflationn1 Nojus iš Spekuliantai.lt jau kelinta diena klykia, kad „optimizmas sugrįžo“, „tuoj į rinką ateis daug pinigų“ ir pan. „Verslo žinios“ šiandien skalambija, jog investuotojų pasitikėjimas Vidurio ir Rytų Europoje pirmą kartą per 20 mėnesių tapo teigiamas. Dienraščio tinklapis rašo, kad analitikai jau ir anksčiau prognozavo ekonomikos stiprėjimą bei pigesnių kreditų pasiūlą Vakarų Europoje, o tai turėtų padidinti eksportą į Vakarus iš Rytų Europos. Tuo pačiu rytuose taikomos ūkio skatinimo priemonės padės stiprinti ekonomikų augimą. Daug centrinių bankų Rytų Europoje sumažino palūkanų normas, vyriausybės paskelbė apie ekonomikų skatinimų programas. Tarptautinis valiutos fondas, ES jau suteikė finansinę pagalbą kai kurioms šalims, tarp kurių yra Latvija, Vengrija, Ukraina. Tačiau tokį ekonomikų skatinimą kai kas lygina su mėginimais prikelti padvėsusį kuiną brukant jam į snukį avižų saują.

Alaro Tammingo pranašystės
sweeping-paper-money-from-the-streetsEstų kompanijos „Tavid“ tarybos pirmininkas Alaras Tammingas perspėja, kad artinasi hiperinfliacija. Priminsiu, jog tai tas pats Tammingas, kuris prieš dvejus metus estų verslo dienraštyje „Aripaev“ pranešė apie artėjančią didelę ekonominę krizę ir dėl to buvo nušvilptas.

Taigi, dabar A.Tammingas teigia, jog ne už kalnų – hiperinfliacijos šmėkla. Kaip rašė Ernestas Hemingvėjus, pirmoji panacėja blogai valdomai šaliai yra valiutos devalvacija, o antra – karas. Abi šios priemonės atneša laikiną ekonomikos pagyvėjimą ir abi jos galų gale – šalį sužlugdo.

„Daugelis viliasi, kad po krizės ekonomikas atgaivins vėl išaugęs vartojimas, – rašo Tammingas. – Deja tai neįmanoma. Chaoso teorija teigia, kad jei save reguliuojanti sistema peržengs kritinę ribą, tai sugrįžti į pradinę būsena taps nebeįmanoma.

Visos sistemos vystosi cikliškai. Dabartinė ekonomikos sistema pasiekė tokią būseną, kai kelio atgal nebėra. Blogiausia tai, kad neleidžiama pačiai sistemai susitvarkyti, atsistatyti. Vyriausybės ir centriniai bankai įsitikinę, kad padvėsusį arklį galima atgaivinti pilant jam į gerklę avižas. O jei neatsigaus, tai reiškia, kad per mažai buvo avižų. Antikriziniai paketai ir programos dar ne greit pasibaigs, taigi turėsime galimybę sudalyvauti nudvėsusio kuino gaivinime.

Deja, dėl žmogiškojo faktoriaus ateityje mūsų laukia nauja rimta problema. Šiuo metu mažinami atlyginimai ir kainos, o tai prives prie hiperinfliacijos. Istorija rodo, kad jei vyriausybės bando pagerinti situaciją spausdindamos daugiau pinigų, bet ne mažindama išlaidų, tai ištinka infliacija. Pavyzdžių nemaža: Zimbabvė, Rusija, Ukraina, Turkija, Argentina, Meksika ir t.t.

bloom_21_9_07a

Tyrimai rodo, kad per paskutinius 7 metus net 90 šalių valiuta nuvertėjo mažų mažiausiai per puse. O dabar prie tokių prisijungs ir anksčiau buvusios gana stabilios, patikimos šalys kaip JAV, Vakarų Europos valstybės ir pan.

Iš pirmo žvilgsnio visi gelbsti savo pramonę, tačiau išties tik artina hiperinfliaciją. Kažkuriuo momentu kainos išaugs, teks didinti socialines išmokas ir atlyginimus. Tai iššauks tolesnį kainų augimą. Procesas greitės ir vyriausybių svajonės suvaldyti infliaciją išsisklaidys kaip miražas. Didžiausią smūgį patirs pramonė, kurioms gautų pajamų už parduotas prekes nebeužteks tam kad įsigytų žaliavų. Čia panašiai kaip per Didžąją depresiją.

Vienok yra ir geroji šio reikalo pusė, nes hiperinfliacijos pradžia reikš krizės pabaigą.

Gal ne ta koja iš lovos šįryt išlipo tas Tammingas? Einu geriau paskaitysiu Remarko „Juodąjį obeliską“.

02849062_400

Štai toks komentaras per CNBC televiziją:

Taigi Markas Faberis siūlo pirkti ir kaupti auksą:
 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , , , , , , , ,

5 Komentarai temai “Regykla: vieni jau mato saulėtekį, o kiti – hiperinfliaciją”

 1. Ramunas

  Sveiks Audriau, po kiek avizos kuinams? Buk geras, istaisyk “siusti” mygtuka, ten nosine turi buti.

  #12
 2. gaidys

  kodel istrynei mano komentara?

  #14
 3. gaidys

  koks straipsnis toks ir komentaras

  #16

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos