Šiluma iš pernykščių lapų

12/29/09 11:55

LeavesKieno miške konkorėžiai? Niekieno. Taip pat, kaip ir pernykščiai lapai. Išradingi britai ėmė gaminti kuro briketus iš nukritusių lapų.

Dėl rudeninių lapų reikšmės ir naudos gamtai specialistai neturi vieningos nuomonės. Vieni tvirtina, kad nukritusių lapų paklote žiemoja visokie kenkėjai, tad sugrėbti juos ir išvežti iš puoselėjamų parkų tiesiog būtina. Kiti gi tvirtina, kad nukritę lapai ne tik patręšia dirvožemį, bet ir atlieka dar vieną labai svarbią funkciją. Jie šiltai užkloja žiemai veją, apsaugo dirvožemį nuo peršalimo bei paspartina augalų vegetaciją pavasarį.

Na, o britų porelė Peter Morrison ir Sharon Warmington į nukritusius lapus pažiūrėjo kitu kampu. Labai praktišku ir pragmatišku. Anot jų, lapai yra atsinaujinantis išteklius, kurį galima panaudoti šiluminės energijos gamyboje. Prisidengę ekologiniais lozungais kompanijos BioFuels International savininkai iš nukritusių lapų Birmingeme ėmė gaminti kuro briketus Leaf Log. Tai – 28 centimetrų ilgio ir 1,2 kg svorio briketai.

Vien tik D.Britanijoje kasmet nukrenta milijonai tonų lapų. Nuo vieno medžio vidutiniškai – 50 000 lapų. Taigi Peter Morrison ir Sharon Warmington nusiteikę įsisavinti šį resursą ir perdirbti jį. Birmingeme jau veikia fabrikėlis, kuriame presuojami kuro briketai iš lapų. Per metus Birmingime komunalininkai surenka ir išveža į sąvartyną apie 16 000 tonų rudeninių lapų.

Leaf Log gamyba nesudėtinga. Lapai yra džiovinami, smulkinami ir presuojami su papildomais priedais. Britai čia deda vaško (iki 30 proc.). Vienam briketui prireikia maždaug vieno pilno maišo sausų lapų.

Leaf Log energinis efektyvumas kur kas didesnis už medžio pliauskų ir prilygsta itin geros kokybės akmens angliai. Vienas Leaf Log briketas dega maždaug 2-3 valandas ir generuoja 27,84 megadžaulių energijos vienam kilogramui kuro.

Birmingeme kuro briketai iš sausų lapų jau pardavinėjami net ir vyninėse.

Leaf_Log_(L)_2


 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , ,

3 Komentarai temai “Šiluma iš pernykščių lapų”

 1. A.N.Onimas

  Biomasė ir jos produktai, tai ta energijos rūšis, kuri turėtų būti vystoma Lietuvoje. Jie matai lapus vercia į energiją, o mes net miškų nesugebame išsivalyti….
  Pasistatysim atominę(tai saulės iš vis nematysim – jei pasistatysim:)), o vėjas kaprizingas reikalas, reikia laukti…..

  #411
 2. Unparalleled accuracy, unequivocal cltariy, and undeniable importance!

  #6118
 3. Vabalas

  Nukritę lapai niekam nekliudo, nebent parko takuose. Niekas ir niekada negrėbė jų pamiškėse – jie medžiams ir pievai net naudingi. Man atrodo, kad lapų surinkimas iš po medžių yra beprasmiška veikla ir skriaudžia medžius. Tie lapų grėbimo specialistai net neatrūšiuoja plastmasės ir kito šlamšto, o viską grūda į silosą. Ne be reikalo Kazokiškės piketuojam bet šiukšliavežiams kuo daugiau ir toliau nuvežti, tuo didesnis pinigas. Kada miestas liausis šikti ant kaimo?

  #11191

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos