Skaitau K.Marksą III

06/5/09 09:15

marxTie maždaug 3000 „Kapitalo“ puslapių su visais savo priedais tikrai kietas riešutėlis. Nuo pedantiškų smulkmenų aprašant garo mašinas ar Medvilnės krizės peripetijas iki abstrakčiausių formuluočių, įžvalgų ir išvedžiojimų pridėtinės vertės bei darbo, kaip prekės klausimais. Suprantu, kad paskutiniojo teismo diena Kapitalizmui artėja. Tik iš kurios pusės jos reikia laukti?

Vakar buvau tinklaraštininkų ir internautų konferencijoje „Login2009“. Artūras Račas jaunimą nuliūdino pranešdamas, kad jie iš tos savo veiklos nieko doro nepeš. Ir net neverta tikėtis kad bus kitaip. Štai jis pats, A.Račas per mėnesį iš savojo blogo sukrapšto vos po 800 Lt pajamų per mėnesį. Tai yra maždaug po vieną litą už kiekvieną prenumeratorių. Ir viskas?! Ir kas iš to, kad valdo Adamkaus balsavimo biuletenį pirmasis išviešino blogeris. Jo niekas jau neprisimena. Visi pamena tai, kad skaitė Delfi arba matė šią žinią per LNK. O Leonidas Donskis dar pabaigoje viską galutinai suvėlė. Privatumo mažėjimas ir laisvanoriškas blogerių viešinimasis jam priminė utopistų-fantastų romanus apie ateities pasaulį, kai niekas nebeturės jokio aiškaus identiteto, tik numerį vietoj vardo, stiklinį namą ir Didįjį Brolį, kuris mus visus nuolatos stebės ir kontroliuos. Nzn. Labai jau niūriai viskas atrodo.

Štai Markso raštuose, kuriuos vėl kremtu iš peties, ne ką geriau. Jis pranašauja ekspropriatorių ekspropriavimą, kažkokį kapitalizmo suicidą. Sistemos savižudybę, susinaikinimą. Neplaninės gamybos prigimtis, kapitalistų troškimas gauti vis daugiau pelno, anot jo, vers ūkinę veiklą nuolatos dezorganizuotis. Ves į krizes, didesnius ar mažesnius nuosmukius, socialinius neramumus. Ekonominė sistema nuolatos išsiderins, o tokių krizių metu iš darbo išmesti darbininkai bus priversti parduoti savo prekę – darbo jėgą – už mažesnį atlyginimą. Krizių metu didesnieji, stipresnieji kapitalistai perims mažuosius, o atpigus darbo jėgai vėl gaus pelnus, pridedamoji vertė vėl atsiras. Ir vėl prasidės žygis pirmyn iki kitos krizės. Krizė, tokiu būdu, kaip ūkio sulėtėjimas ir svorio centrų persiskirstymas bus būdas sistemai vėl atsigauti. Tas atsigavimas labai jau specifinis. Jo laukia tokia pati pabaiga kaip ir ankščiau: konkurencija dėl darbuotojų, didesni atlyginimai, naujos mašinos ir technologijos, mažėjanti pridedamosios vertės bazė, vis aštresnė konkurencija, o nauja krizė – dar gilesnė ir stipresnė už prieš tai buvusią. Gilesnė, nes kiekvienos krizės metu didieji prisijungia mažuosius, o kai monstrai griūna, tai trenksmo ir duženų būna dar daugiau nei prieš tai griūnant mažiesiems.

Nepatinka man tokios įžvalgos. Nors kai kurios jų jau tikrai pildėsi ne kartą. Jaučiu, kad dabartinė krizė mūsų jaukiam ir ramiam kaime taip pat paliks savo randus. Štai iš „Login2009“ tribūnos žiniasklaidos atstovas kviečia blogerius jungtis prie jo laikraščių grupės ir gauti galimybę transliuoti savo žinias net į pirmąjį puslapį. Jis mums žada stebuklingą raudoną mygtuką, kurį paspaudus pranešimas iššoks ant dienraščio viršelio.

Taigi bloginkit. Nebijokit viešumo ir žinokit, kad jūsų uždarbis bus gerokai didesnis už tuos varganus 800 Lt per mėnesį. Gerokai didesnis. O nemažą jo dalį sudarys visai ne litai, o kitos naudos.

Ir dar. Nesutinku su jumis Leonidai, kad istorija vystosi spirale. Dėsiu į šalį Marksą. Skaitysiu Leva Gumeliovą. Kažkur turėjau jo knygą. Juk istorija, tai – styga. Skambanti styga. Visai ne spiralė.

Susiję straipsniai:
 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , ,

2 Komentarai temai “Skaitau K.Marksą III”

 1. [...] gelzinis.lt: laukia neramus porinkiminis pirmadienis. Ar kapitalizmas pats sunaikins save? [...]

  #25
  • Gerb. zxyzlskculr (IP: 86.61.164.158 , cl086061164158.unet.cz) Jūsų komentaras ir vėl buvo ištrintas. Deja.
   O K.Marxas tą žinutę apie klaidžiojančią kapitalizmo šmėklą parašė ne Maskvoje, bet gyvendamas Briuselyje. Ir vėl gi, deja. Ir dar, kaip sako Heilbroner: pamiršk socialines garantijas “nuo lopšio iki karsto”.

   #29

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos