Vėjo generatorius iš EarthTronics

11/10/09 13:40
Vėjo energetikos istorijoje būta pačių fantastiškiausių projektų. Vienas tokių: Giant Wind Turbine.

Vėjo energetikos istorijoje būta pačių fantastiškiausių projektų. Vienas tokių: Giant Wind Turbine.

Kai kalbame apie vėjo energetiką ir vėjo generatorius paprastai turime galvoje pramoninius, didelius vėjo malūnus. Tokius sparnuotus bokštus, kuriuos galite pamatyti, pavyzdžiui, prie Kretingos. Tačiau per palygint neilgą vėjo energetikos istoriją (neskaitant vėjo malūnų) atsirado ir mažosios vėjo energetikos sąvoka bei nedideli generatoriai, tinkantys pavieniams individualiems namams.

Vieną tokių aprašiau šių metų gegužę, o šįkart aptikau dar vieną naujovę. Tai – Honeywell Wind Turbine, kurią sukūrė EarthTronics kompanija iš JAV ir nuo šių metų spalio paleido į masinę prekybą. 43 kilogramus sveriančio Honeywell Wind Turbine komplekto kaina Ace Hardware prekybos tinkluose Jungtinėse Amerikos Valstijose siekia 4500 JAV dolerių (apie 10 000 Lt). Tikrai labai padori kaina. Labai patraukli.

Kuo gi unikalus šis įrenginys? Visų pirma jis neturi atskiro generatoriaus. Šio malūnėlio turbina ir yra generatorius. Be to, jis pradeda veikti prie menkiausio brizo, net mažiausio skersvėjo.

Iš pirmo žvilgsnio ši turbina labiau primena 1,7 m diametro ventiliatorių nei vėjo generatorių. Jo galingumas prie stipraus vėjo (18,9 metrų per sekundę) siekia 2,0 kilovatus. Dokumentacijoje numatytas turbinos resursas (tarnybos laikas) 20 metų. Gamintojų teigimu vyraujant 5,5-6 metrų per sekundę vėjams per metus turbina gali pagaminti iki 2 megavatvalandžių energijos. Tačiau čia reiktų nepamiršti, kad numatytoji generatoriaus galia yra tiek pat reali kaip ir automobilių deklaruojamos arklio galios. Kiek paspausi akseleratorių – tiek ir gausi. O šiuo atveju akseleratorių spaudžia vėjas.

.

.

Užpatentuota Honeywell Wind Turbine inžinerinė gudrybė – specialios mentės (Blade Tip Power System), kurios išspaudžia maksimalią naudą iš silpniausio vėjo bei užtikrina menčių saugumą. Elektrą generuojantys magnetai yra sumontuoti menčių galuose ir sukasi turbiną juosiančiu žiedu. Taigi, šioje sistemoje nereikia transmisijos, kuri paprastai naudojama tradiciniuose vėjo malūnuose su mentėmis ir elektros generatoriumi atskirai.

Unikali konstrukcija leidžia išspausti maksimalią naudą gan plačiame vėjo diapazone. Kaip skelbiama, ši turbina pradeda suktis nuo menko 0,9 metro per sekundę vėjelio ir gali saugiai veikti iki 20 metrų per sekundę gūsių. Kai vėjas dar labiau sustiprėja elektronika automatiškai pasuka turbiną šonu, kad vėjas aptekėtų korpusą ir įrenginys nesubyrėtų. Taip pat automatika kontroliuoja ir apsaugo įrenginį nuo apledėjimo. Visos Honeywell Wind Turbine dalys yra lengvai ir gana greitai pakeičiamos.

Papildomai prie šio vėjo generatoriaus reikia mažiausiai vieno automobilinio akumuliatoriaus (kuo daugiau tuo geriau), kuris ne tik kaupia energiją, bet ir atlieka inverterio funkciją, sukuria kintamą įtampą.

.

.

Prieš paleisdama masinę naujos kartos vėjo generatorių gamybą EarthTronics kompanija išbandė net 280 skirtingų sistemų. Honeywell Wind Turbine pradžioje buvo kuriamas kaip trečiojo pasaulio šalims skirtas pigus sprendimas. Tačiau dabar jis debiutuoja JAV. Šiemet planuojama pagaminti po 5000 tokių generatorių per mėnesį. Kitąmet pajėgumus žadama dvigubinti, o ateityje pastatyti tokių generatorių gamyklas Indijoje, Kinijoje, Europoje ir Kanadoje. Gal būt toks fabrikėlis galėtų atsirasti Lietuvoje?

Beje, amerikiečių žurnalas Popular Mechanics Honeywell Wind Turbine įrenginį jau paskelbė vienu iš 10-ies geriausių naujų 2009 metų produktų.

Honeywell Wind Turbine

Honeywell Wind Turbine

Panašūs straipsniai: Naujos kartos generatoriai WindCore.
 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , , , , , , ,

Komentarai temai “Vėjo generatorius iš EarthTronics”

 1. “Gal būt toks fabrikėlis galėtų atsirasti Lietuvoje?”
  No problem. Tik reiktų padirbėt kryptingai :)

  #297

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos