Vabalai kyborgai

05/7/09 14:56

Dviejų JAV universitetų mokslininkai („University of California at Berkeley“ ir „University of Michigan“) šių metų pradžioje Italijoje vykusioje mikroelektromechanikos konferencijoje „IEEE MEMS 2009“ pristatė radijo bangomis valdomus vabzdžius. Čia buvo demonstruojamas vabalas raganosis (Mecynorrhina torquata) su implantuotais šešiais elektrodais vabzdžio raumenyse ir „smegenyse“.

mecynorrhina-torquata-immaculicollis

Toks vabalas kyborgas nuotoliniu būdu buvo valdomas iš standartinio nešiojamojo kompiuterio. Ant vabalo pečių ir jo organizme sumontuoti elektrodai, akumuliatoriai, antena ir radijodaviklis sveria 1,33 gramo. Nuo 4 iki 8 cm ilgio ir nuo 4 iki 10 gramų svorio vabalams raganosiams tai pakeliama našta, mat jie be vargo gali pakelti papildomai iki 3 gramų svorį. Mokslininkai pademonstravo, kad toks vabalas paklūsta komandoms „kilti“, „leistis“, „dešinėn“, „kairėn“, „aukštyn“ ir t.t. Be to, ant tokio vabalo nugaros galima montuoti mikroskopines kameras ir kitą įrengą, kurios svoris neviršyta 1,7 gramo. Tačiau mokslininkai nusiteikę mažinti įrangos svorį ir didinti vabdzdžio manevringumą. Ketinama vietoj papildomų kamerų prisijungti prie vabzdžio akių ir tą vaizdą matyti kompiuterio ekrane. Vietoj akumuliatorių planuojama įsodinti specialų generatorių, kuris elektros energija paverčia kinetinę ir kitą vabzdžio energiją. Beje, reikia pastebėti, kad didžioji dalis įrangos, tai yra visi elektrodai vabzdžiui implantuojami tuomet, kai jis virsta iš lėliukės į kokoną. O vėliau, išsiritus vabalui prie jo montuojami davikliai ir kita įranga.

Toje pačioje konferencijoje kita mokslininkų komanda iš „Cornell University“ pristatė drugelį „Manduca sexta“ su implantuotais davikliais, kurie paverčia jį skraidančiu cheminiu sensoriumi.

  • Twitter
  • Facebook
  • MySpace
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • LinkedIn

Raktažodžiai: ,

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos