Vienintelis Lietuvos kosmonautas

04/10/10 16:06

stankevicius_rimantas

Balandžio 12-oji diena nuo sovietmečio mums liko kaip kosmonautikos ir aviacijos diena. Minint šią datą galima būtų surengti Lietuvos kosmonautų rinkimus ir tikrai, manau, pretendentų į šį titulą būtų ne vienas. Kosmonautais dabar vadinami visokie keistuoliai, išsiblaškėliai, apsimetėliai. Nuo visokių „antanų“ iki „ostapenkų“. Anksčiau kosmonautais buvo vadinami tie, kurie skraidė į kosmosą. Dabar jie vadinami amerikoniškai – astronautais.

Aptikau Kauno aviacijos muziejaus leistą E.Ganusausko knygelę Lemties kilpa. Čia pasakojama apie vieną lietuvį, kuris prieš dvi dešimtis metų buvo atsidūręs arčiausiai kosmoso platybių slenksčio. Tai – Rimantas Antanas Stankevičius , žuvęs prieš 20 metų (1990 m. rugsėjo 9 d.) Italijoje.

Jis buvo visiškai parengtas sovietų sąjungos kosminėms ekspedicijoms, Žemės atmosferoje skraidė sovietinio daugkartinio naudojimo kosminiu laivu Buran ir turėjo tapti jo pilotu-kosmonautu. Buvo suplanuota, kad R.Stankevičius pakils į kosminę erdvę Sojuz-T kosminiu aparatu. Tačiau šie planai žlugo. Sovietinė kosminė programa užstrigo.

Lakūnui bandytojui R.Stankevičiui yra tekę skraidyti labai aukštai ir dideliais greičiais: 22 kilometrus virš Žemės ir beveik tris kartus už garsą didesniu greičiu. Įspūdingi rodikliai. Jis yra bandęs skristi reaktyviniu lėktuvu be piloto kabinos gaubto. Šiuo eksperimentu mėginta išsiaiškinti iki kokio greičio orlaivio pilotas dar gali valdyti lėktuvą ir išlikti darbingu.

Buran 6


 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Digg
 • del.icio.us
 • Technorati
 • LinkedIn

Raktažodžiai: , ,

2 Komentarai temai “Vienintelis Lietuvos kosmonautas”

 1. Stankevičius Buraną mokė leistis – tūpimo teoriją atidirbinėjo civiliu laineriu su … reversu įjungtais varikliais! Nesu aviaspecialistas, bet, spėju, nejuokas…

  #842
 2. Ramūnas

  Ką turim , tą turim . Ir Kazimierą Simonavičių , Feliksą Vaitkų ,Darius ir Girėnas… Tai tik aviacijos žanras . Mažas kraštas , maža tauta , –
  o kiek davė civilizacijai ?

  #848

Palikite komentarą

Raseinių krašto naujienos